Шест работи кои вашето куче ги кажува ставајќи ви ја шепата

Многу пати кучињата ги креваат шепите и бараат физички контакт со овој едноставен гест, но зад тој потег всушност се кријат многу значења. Со ставање на шепите врз вас, тие можат да ви покажат наклонетост или да бараат сигурност кога се чувствуваат лошо.

Ова се сите сигнали што ги испраќаат кучињата кога ќе ви стават шепа:

Радост и љубов

Еден начин кучињата да изразат љубов е да ја стават шепата на ногата или на кој било друг дел од телото од нивниот газда. Тоа го прават затоа што сакаат да се галат. Покрај тоа што ги ставаат шепите или мрдаат со опашот, кучињата можат да изразат радост и положувајќи ги ушите, лежејќи на стомак и слично.

Покорност

Кога покорно куче сака да му каже на доминантното куче дека ја прифаќа неговата улога во врската, понекогаш ќе легне на грб и ќе ја крене предната шепа. Истата позиција важи и во однос на човекот.

Покана за игра

Кучињата имаат различни начини да упатат покана за играње, а еден од нив е ставање шепи на луѓете и на други животни.

Кучињата можат да гризат, лаат, па дури и да ржат за време на играта, и важно е луѓето да не ги толкуваат овие однесувања како агресија. Кога играта станува премногу груба, тоа е јасно според промената на држењето на телото. Кучињата тогаш обично стануваат покрути и се движат побрзо, скокаат помалку и не трчаат во круг.

Страв и несигурност

Физичкиот контакт е начин за кучето да одржува здрава врска и да комуницира за сите проблеми. Кучињата можат да изразат несигурност и страв со тоа што ќе ги постават шепите врз нас. Важно е да се набудува нивниот говор на телото за да се утврди причината. Други вообичаени знаци на несигурност се спуштени уши и зевање.

Недостаток на внимание

Нашите крзнени пријатели уживаат во нашето друштво, а кога сме зафатени и не им посветуваме доволно внимание ќе најдат начин да ни стават дознаење дека не се премногу среќни. Можат да лаат, да бараат играчки, да се качуваат на мебелот или да стават шепа на човекот.

Ако забележите дека кучето почнува премногу да бара или дека неговото однесување ескалира на нездраво ниво, тоа може да укаже дека му е здодевно и има многу акумулирана енергија, како и недостаток на ментална стимулација која би го окупирала неговото внимание.

Глад

Друга вообичаена работа што кучињата се обидуваат да ја пренесат со овој гест е многу важна: тие се гладни. Кучето знае кога е време за јадење, така што може да бара храна на различни начини. Понекогаш ќе ви стават шепа, и сето тоа зависи од тоа на што вообичаено реагирате.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе