Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Трејси Кокс, британска авторка и колумнистка специјализирана за книги за запознавање, секс и врски, откри вообичаени заблуди за сексот, кои едноставно не се точни.

Меѓу другото, мажите не размислуваат за секс скоро онолку колку што се верува…

Има многу заблуди за сексот што мора да се разбијат, па затоа е тешко да се изберат само неколку.

Мажите не можат да доживеат оргазам без ејакулација

Од сите сексуални факти, ова е она што најмногу ги изненадува луѓето. Претпоставуваме дека оргазмот и ејакулацијата се едно исто, но тие всушност се посебни процеси. Ејакулацијата се јавува во простатата и уринарниот тракт, бидејќи мускулните контракции ја присилуваат спермата од телото. Оргазмот се јавува во мозокот. Во скенирањето на мозокот кај мажите, оргазмот е како епилептичен напад: електрична бура што го преплавува мозокот. Започнува од „точка од која нема враќање“, и по една до три секунди започнува ејакулацијата.

Апсолутно може да се случи едното без другото, иако оргазмот се чини дека е пријатниот дел. (Мажите кои доживуваат ејакулација без оргазам пријавиле ниско ниво на задоволство)

Добро позната студија (Хартман и Фитијан), која опфати 10.000 часа снимање на луѓе како мастурбираат и имаат сексуални односи додека се поврзани со лабораториски уреди, откри дека 12 проценти од мажите можеле да доживеат оргазам без ејакулација или губење на ерекцијата.

На партнерот му припаѓа задачата ве возбуди

Многу луѓе се виновни што веруваат дека е на нивниот партнер да ги расположи за секс. Погрешно. Сите сме одговорни за сопствената возбуда и започнувањето на сексот „топло“, а не „ладно“. Тоа е топло препорачано и сексуално возбудливо и задоволувачко. Допирање, секс-играчка, фантазирање, гледање или читање еротика - пред да започнете да имате секс со вашиот партнер, сето ова има врска со вас, а не со другиот.

Ова е особено точно за жените. Жenените кои добро го познаваат своето тело и знаат како да се возбудат имаат позадоволителен сексуален живот од оние кои не го прават тоа.

Мажите помислуваат на секс на секои седум секунди

Никогаш немало никакво истражување за да се потврди овој факт. Тоа е 500 пати на час и повеќе од 8.000 пати во текот на 16 часа (толку будни се повеќето мажи)! Многумина го припишуваат овој „факт“ на озлогласениот научник за секс Алфред Кинси, но неговото вистинско истражување откри дека 54 проценти од мажите рекле дека размислуваат за секс неколку пати на ден, 43 проценти неколку пати неделно или еден месец и четири проценти помалку од еднаш еден месец. Не точно на секои седум секунди, нели?

Неодамнешното истражување на Државниот универзитет во Охајо побарало од студентите да ги следат нивните размислувања за секс, храна и спиење користејќи рачен бројач. Резултати: Просечниот маж изброил 19 секси мисли на ден (околу една мисла на час и половина), а просечната жена имала 10 секси мисли на ден (имајте во предвид дека се работи за многу млади возрасни).

Колку повеќе партнери има една жена, толку е поголема нејзината вагина

Хм, не би рекле. Вагиналниот канал е мускул и иако се протега да прима големи предмети - како бебе - не останува таков.

Имањето многу партнери, љубовници со голем пенис или користење на големи продорни сексуални играчки нема да влијаат на тоа колку е тесна или „широка“ вагината на жената. Какво чувство при пенетрација ќе има партнерот зависи од генетиката, компатибилноста со партнерот и обликот на мускулите на карлицата. Матката е неверојатно еластична, а формата и големината немаат никаква врска со сексуалната историја на жената.

Пенисот не може да се скрши

Фрактура на пенисот е можна и се случува. Обично се случува кога двојката ја менува положбата додека пенисот е сè уште исправен и внатре, наместо прво да биде изваден, а потоа пренесен во друга позиција. Тоа е многу болно за мажот, но не е трагедија.

Сексуалната фантазија е тајна желба да се испроба нешто

Помалку од една третина од учесниците во истражувањето спроведено од д-р Џастин Лемилер, признаа дека ја реализирале својата најпосакувана фантазија. Лемилер интервјуираше повеќе од 4.000 луѓе за досега најголемата и најсеопфатната студија за сексуалните фантазии.

Групниот секс беше најчестата тема - 89 проценти пријавија дека фантазираат за секс во тројка - но други истражувања покажуваат дека само 30 проценти од луѓето навистина го имале. Само три проценти од луѓето воопшто немаат сексуални фантазии, вели Лемилер. Трејси вели дека не е точно дека мажите и жените имаат различни сексуални фантазии во нивните животи.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Љубов и секс

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Кои се најсреќните, а кои најтешките години во бракот?

Read more

Во кој период од животот жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе