Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Договорот на Серхио Рамос со Реал Мадрид истекува летово и продолжувањето на уште една година требаше да биде формалност.

Но, престојот на Рамос во Реал се претвори во вистинска шпанска сапунска серија затоа што капитенот веќе со месеци не може да се договори со управата за условите на новиот договор.

Двете страни постојано велеа нешто како „Денови се во прашање за потпис“ или „Сè е договорено, само треба да го ставиме на хартија“, но сега стана јасно дека работата е многу покомплицирана.

ABC вчера објави нови детали од разговорите на Рамос со Реал. Проблемот, тврди весникот, е милион евра и менаџерот на Рамос, кој со години има лоши односи со управата на клубот.

Претседателот Флорентино Перес, наводно, е бесен на менаџерот кој ги објави јавно сите детали за преговорите неколку часа по состанокот. Ситници од преговорите се појавија низ шпанските медиуми и на Перес, пишува ABC „му дошло преку глава“.

Реал нуди 10,8, а Рамос сака 12 милиони евра

„Ова не се првите долги преговори меѓу Реал и Рамос. При секое продолжување на договорот, неговиот агент се натега со клубот и односите се влошуваа со текот на годините, до степен до кој Перес сега одлучи да ги прекине преговорите и не сака да продолжи со менаџерот, туку со играчот лично“, стои во текстот.

Но, и тоа ќе биде проблематично бидејќи Рамос наводно не е задоволен од условите презентирани од клубот. Реал на својот капитен му нуди договор за уште една година, што е вообичаена клупска практика за играчи постари од 33 години, како и плата од 10,8 милиони евра, што е за 1,2 милиони помалку отколку што сега заработува. Но, Рамос инсистира на 12 милиони евра плата и двегодишен договор, за што Реал, барем засега, не сака да се согласи.

Реал е еден од ретките клубови во светот кој ја заврши катастрофалната 2020 година „во црно“ благодарение на паметното финансиско управување и трансфер-политика. Перес го замолил Рамос да се согласи на намалување на платата за да може клубот да функционира без премногу проблеми, но играчот, наводно, одбил. ABC тврди дека на крајот договор најверојатно ќе биде постигнат, но не и доколку уште е вмешан менаџерот на Рамос.

Серхио Рамос дојде во Реал 2005 година од Севиља за 27 милиони евра и досега има одиграно 668 натпревари и постигнато 100 голови. Се проценува дека во кариерата во Реал заработил околу 80 милиони евра само од плати.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Фудбал

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Read more

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Read more

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Read more

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јута го среди шампионот Лејкерс

Читај повеќе

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Турнирот во Доха без најдобрата светска тенисерска Барти

Читај повеќе

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Читај повеќе

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Читај повеќе

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Читај повеќе

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ со тројка со звукот на сирената го сруши Бостон

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру со ножички го реши Атлетико, Баерн шампионски кај Лацио

Читај повеќе