Што им е сексуално привлечно на жените, а што на мажите?

Во нова студија објавена во PLOS One истражувачите испитуваа што им е сексуално атрактивно на мажите и на жените. Резултатите покажаа дека постои одредена нијанса меѓу приоритетите на мажите и на жените и тие се менуваат со годините.

Тим истражувачи од Queensland University of Technology во Австралија анализирале повеќе од 7.000 жители на земјата на возраст од 18 до 65 години. Учесниците добиле девет специфични особини поделени во три категории за да ги оценат според важноста на скала од 0 до 100.

По анализата на резултатите, научниците откриле дека мажите и жените всушност имаат релативно слични приоритети. Карактеристиките и особините како телесната градба и привлечноста се сметаа за исклучително важни.

Интелигенцијата, возраста, образованието, приходите и емоционалната поврзаност им се поважни на жените отколку на мажите. Од друга страна, за мажите се важни физичкиот изглед и привлечноста.

Сепак, како што старееме, се менуваат и приоритетите. Мажите поголемо значење ѝ придавале на естетиката, но меѓу повозрасните учесници има отстапувања. Помладите жени сметаат дека личните карактеристики се поважни за разлика од помладите мажи.

Авторите велат дека резултатите од студијата се поклопуваат со тоа што веќе го знаеме во врска со сексуалната привлечност, а се истакнува дека склоностите се менуваат со годините. И за мажите и за жените склоноста кон привлечност не е поврзана со годините, но склоноста кон отвореност и доверба е поврзана позитивно со годините.

Физичката привлечност може да биде важна во текот на целиот живот, но колку што старееме толку повеќе нашата личност и карактерните особини ќе бидат поголем фактор за детектирање на привлечност.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Љубов и секс

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Read more

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе