Што ја разнишува врската од корен?

Иако најчесто мислиме на прељубата како главна причина за разнишување, па и прекин на врската, постојат многу „мали“ и деструктивни факти кои многу негативно влијаат на врската, па често се причина за раскинување.

Изневерување, прељуба, афера... Како и да го наречете чинот на изневерување, тоа секако е една од најпогубните работи за една врска или брак. Сепак, иако прељубата на прв поглед е најголемиот проблем што ја нарушува врската, тоа секако не е единствениот фактор.

Исто како и измамата, овие работи дефинитивно ја уништуваат врската помеѓу двајца луѓе на долг или краток рок.

1. Неможност за компромис

Да, важно е да имате свој став и да не си дозволувате во секое време тивко да се покорувате, задушувајќи ги вашите желби. Меѓутоа, ако не сакате ни да ги слушнете туѓите аргументи, желби и потреби, тоа не е добар знак. Не сте во врска со себе и всушност понекогаш е најдобро да прифатите компромис и да најдете заеднички јазик. Не мораме секогаш да го реализираме секој план по секоја цена.

2. Лажете

Ако криете проблеми, факти, какви било ситници, дури и за да го заштитите партнерот, тоа не е добро. Лажењето и криењето на долг рок доведуваат до врска во која најлесно е да му е да премолчите за сѐ што ви пречи. Негувајте врски каде што можете да си кажете сè.

3. Ароганција

Во квалитетна врска нема место за ароганција. Ставот „Знам сè/секогаш сум во право“ води до нееднаквост и нездрава заедница. Ова ја уништува самодовербата, стекнува чувство на инфериорност, а целта на врската не е некој да има моќ и доминација, туку да бидете еднакви заедно.

4. Не знаете зошто сте во таа врска

Дали се плашите да останете сами? Дали се плашите од тоа што ќе ви кажат вашите пријатели/родители/роднини? Мислите дека не можете да најдете некој подобар? Подобро е да си сам отколку во лоша врска. Ова не е фер на прво место кон вас, но ниту кон партнерот со кој сте.

5. Премолчување

Ако секогаш ги криете чувствата, трпите незадоволство, фрустрација, тоа е многу лошо за вас и за врската. Сè што трпите во себе еден ден ќе излезе на виделина, а потоа кога сè ќе се акумулира, нема простор за понатамошни поправки. Зборувајте искрено за она што ви пречи, јасно и гласно и во лицето на партнерот.

6. Нема нежност

Ако нема повеќе внимание и нежност, тоа е јасен знак дека нешто не е во ред. И тоа има далекусежни последици, вклучувајќи и неверство, но исто така може да има големо влијание врз психата на двајцата партнери.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Љубов и секс

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Read more

Најдобри секс пози за жешките летни денови

Read more

Руски психолог објаснува: Дали мажите всушност сакаат „спонзоруши“?

Read more

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе