Што ќе ви се случи со телото ако возите велосипед секој ден?

А.С.
/ 18.03.2022 / 15:28

Возењето велосипед е здраво за вас, тоа сигурно веќе го знаевте.

 

Здравствени придобивки од возење велосипед има многу.

Велосипедот може да ви помогне да согорите и до 600 калории на час, а вашиот метаболизам ќе биде активен дури и неколку часа потоа.

Интересно е што кога возите велосипед, не забележувате дека воопшто вежбате.

Подобар сексуален живот

Научниците сметаат дека одредени спортови го подобруваат сексуалниот живот, покрај добро познатиот факт дека физичката активност од каков било вид го подобрува расположението и го крева либидото, особено кај жените.

Во резултатите од истражувањето на Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско објавени во MedicalXpress, стои дека жените кои редовно возат велосипед имаат зголемена желба за секс, односно повисоко либидо.

Жените кои возат велосипед како редовна физичка активност имаат и подобра сексуална функционалност и помали шанси да се јави физичка непријатност за време на сексот, во споредба со жените кои не спортуваат.

Ова истражување ги поби некои досегашни истражувања кои укажуваа дека велосипедистите почесто имаат сексуални проблеми во споредба со оние кои не возат велосипед.

Во истражувањето беа опфатени 3.118 жени од кои половината редовно возат велосипед. Лекарите ја споредиле нивната општа здравствена состојба, земајќи ги предвид параметрите како возраст, општа состојба на кардиоваскуларниот систем и индексот на телесна маса.

Одличен начин да се поврзете како семејство

Ако сте родители, треба да знаете дека возењето велосипед им помага на вашите деца да имаат поголема свест за придобивките од физичката активност и здравиот начин на живот, што спречува дебелеење што е штетно за психофизичкото здравје.

Возењето велосипед заедно е одлична семејна активност што ќе ви помогне подобро да се поврзете со децата и да им ги пренесете здравите животни навики.

Погледнете што ќе се случи со вашето тело ако секој ден возите велосипед барем еден час.

реклама

Фит

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе