Што се крие во обелискот во Вашингтон?

Едноставно наречен Вашингтон Споменик е обелиск кој е еден од симболите на главниот американски град.

Ако се ја читале книгата „The Lost Symbol“ од Ден Браун, тогаш дефинитивно знаете за што станува збор.

Фото: Филип Здравески

Споменикот е во форма на египетски обелиск висок 169 метри и е изграден во чест на Џорџ Вашингтон, оттаму и името на споменикот. Дизајниран е од американскиот архитект Роберт Милс чие дело победило на конкурсот за изградба на споменикот. Пуштен во употреба бил на 15 октомври 1866 година.

Тимот на What's inside истражува што има внатре во споменикот кој дефинитивно е еден од многуте знаменитости кои мора да ги посетите доколку некогаш се најдете во Вашингтон.

Remote video URL
Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Чек дис аут

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Read more

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Read more

Кое куче е најпаметно?

Read more

Рециклирај и нахрани улично куче или маче

Read more

Магазин

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Читај повеќе

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Читај повеќе

Рецепт на денот: Паста со четири вида сирење

Читај повеќе