Што се случи со Месут Озил?

Познатиот германски фудбалер и поранешен светски шампион Месут Озил (34) ненадејно стави крај на кариерата.

Озил, кој моментално е под договор со Башакшехир, реши да ја донесе оваа одлука по последниот меч со тимот од Истанбул.

Турскиот новинар Јакуп Чинар ексклузивно објави дека Озил нема намера да ја продолжи кариерата. Дури и ќе прекине среде сезоната, додека е под договор со Башакшехир.

Во последниот натпревар Озил беше стартер против Кајзериспор, но неговиот тим беше поразен со резултат 0:1. Тоа беше прв старт за поранешниот германски репрезентативец оваа сезона. Тој беше заменет на полувремето и очигледно реши дека повеќе не може да му даде многу на фудбалот и реши да се пензионира.

URL

Германецот со турско потекло повеќе не се појавил на тренинг по натпреварот, а наводно ги известил соиграчите и клупските челници дека нема да му се врати на фудбалот. Тој побара раскин на договорот, кој е до јуни 2023 година, за да ја заврши кариерата.

Поранешниот светски шампион со Германија имаше одлична кариера. Играше за Реал Мадрид, Арсенал, Фенербахче, Шалке и Вердер, а за германската репрезентација одигра 92 натпревари и постигна 23 гола.

Озил во 2021 година премина од Арсенал во Фенербахче, при што „топџиите“ му платија значителна сума пари на играчот кој освои светска титула во 2014 година, за да го раскинат договорот.

Тој помина седум и пол сезони на „Емирати“ откако стана рекорден трансфер на клубот во 2013 година и му помогна на Арсен Венгер да ја заврши трофејската суша, при што стана играч кој најбрзо стигнал до 50 асистенции во Премиер лигата.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Фудбал

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Read more

Норвешка без Холанд против Шпанија

Read more

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Read more

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе