Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Белите дробови можат да ги отстранат канцерогените мутации кои се предизвикани од пушењето, но само доколку престанете да пушите, тврдат научниците.

Досега се сметаше дека штетните честички од цигарите коишто предизвикуваат рак на белите дробови остануваат трајно дури и откако ќе престанете да пушите.

Белите дробови имаат способност да се обновуваат сами. Погледнете го видеото на Body Hub во кое ќе ви објаснат што се случува во телото откако ќе престанете да пушите 1 ден, 1 месец и една година.

Remote video URL
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Здравје

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Read more

Дали е нормално да се разбудите уморни?

Read more

Зошто не треба да седите со скрстени нозе?

Read more

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more
 

Магазин

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Читај повеќе

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Читај повеќе

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Читај повеќе

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Читај повеќе