Што се случува со вашето тело ако јадете сладолед секој ден?

Ако толку многу сакате сладолед што го јадете секој ден, веројатно го лижете садот до последната капка.

Сепак, навиката да уживате во сладолед секој ден може да влијае на вашето тело на многу начини, од кои некои се поштетни за вашето здравје од другите.

Може да ве болат забите

Според Американската стоматолошка асоцијација, до 57 проценти од американската популација страда од чувствителност на забите. Ова се случува кога забната глеѓ се истенчува и нервните завршетоци на забите стануваат поизложени. Ако се сомневате дека страдате од овој проблем, тоа може да го потврди ако јадете сладолед секој ден.

Во некои околности може да ви помогне да изградите мускули

Шеќерите во сладоледот помагаат во градењето на мускулите и спречуваат разградување на протеините со тоа што предизвикуваат зголемување на инсулинот, вели тренерот на славните личности и нутриционист Џеј Кардиело за Men's Journal.

„Сладоледот може да биде корисен до два часа по тренингот“, рече тој.

Хирургот д-р Кристи Фун верува дека има одредена вистина во тоа дека сладоледот е добар за закрепнување со вежбање, но предупредува: „Клучното прашање е колку напорно вежбавте? Имено, доколку не вежбате доволно и јадете сладолед секој ден, тоа нема добро да се одрази на вашата форма.“

Може да го наруши сонот

Некои луѓе веруваат дека сладоледот им помага да се смират и побрзо да заспијат, но експертите велат дека ова е глупост. Клучна студија објавена во Journal of Sleep Medicine вели дека јадењето храна со малку влакна и богата со заситени масти е поврзано со послаб сон и ноќен немир.

Конзумирањето повеќе шеќер, особено ноќе, ја намалува количината на длабок сон. Ако мора да јадете нешто пред спиење, изедете банана која е богата со магнезиум кој го подобрува сонот.

Може да има негативно влијание врз вашето расположение и здравјето на мозокот

Храната богата со масти и шеќер, како што е сладоледот, е штетна за мозокот. Повеќекратните студии открија корелација помеѓу исхраната богата со рафинирани шеќери и нарушената функција на мозокот, па дури и влошувањето на симптомите на нарушувања на расположението, како што е депресијата, пишува д-р Ева Селхуб на блогот за здравје на Харвард.

Може да се здебелите

Секојдневното јадење сладолед може да доведе до дебелеење, да го зголеми ризикот од дијабетес и да го оштети срцето. Десетици студии го поврзуваат високото консумирање шеќер со зголемување на телесната тежина.

Ќе бидете изложени на поголем ризик од хронични болести

Ако се дебелеете од јадење сладолед секој ден, исто така ќе бидете изложени на поголем ризик за сите хронични здравствени проблеми кои доаѓаат со него, вклучувајќи дијабетес тип 2, срцеви заболувања и рак.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе