Палестинците веднаш го отфрлија

Што содржи деталниот план на Нетанјаху за иднината на Газа?

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го претстави планот за иднината на Газа кој Палестинците веднаш го отфрлија.

Ова се главните делови од планот на Нетанјаху:

 • Израелската војска ќе ја продолжи војната во Газа додека не ги постигне своите цели: демонтирање на воените капацитети и инфраструктура со кои управуваат Хамас и Исламски џихад; враќање на сите затвореници киднапирани на 7 октомври; и елиминирање на сите безбедносни закани кои произлегуваат од Газа;
 • Кога војната ќе заврши, Газа ќе биде управувана од „локални функционери“ кои не се поврзани со „земји или ентитети кои го поддржуваат тероризмот“. Не е јасно дали ќе бидат вклучени претставници на палестинската управа;
 • Израел ќе промовира „план за дерадикализација во сите верски, образовни и социјални институции во Газа“ со вклучување на „арапските земји кои имаат искуство во промовирање на дерадикализацијата“;
 • Планот предвидува „целосна демилитаризација на Газа над она што е неопходно за одржување на јавниот ред“;
 • Израел ќе дозволи да започне обновата на Газа дури откако ќе заврши демилитаризацијата на Газа и ќе започне „процесот на дерадикализација“;
 • Израелската војска ќе ја задржи слободата да интервенира во Газа на неодредено време за да спречи обновување на „терористичката активност“;
 • Израел ќе продолжи да воспоставува безбедносна тампон зона на палестинската страна на границата со Појасот, која ќе остане „сè додека има безбедносна потреба за тоа“;
 • Израел ќе наметне „јужно затворање“ на границата меѓу Египет и Газа со помош на САД и во соработка со Египет „колку што е можно“;
 • Израел ќе одржува безбедносна контрола „на целата област западно од Јордан“ од копно, воздух и море за да „спречи закани“ од окупираниот Западен Брег;
 • Агенцијата за помош на ОН за палестинските бегалци UNRWA ќе биде затворена.
 • Израел отфрла каков било меѓународен диктат во врска со трајното спогодување со Палестинците, кое треба да се постигне само со директни преговори меѓу страните и ќе продолжи да се спротивставува на едностраното признавање на палестинската држава, што го смета за „награда за теророт“.

Палестинското претседателство го отфрли планот, велејќи дека тој ја продолжува израелската окупација на палестинските територии и го спречува формирањето на палестинска држава.

„Газа ќе биде само дел од независна палестинска држава со Ерусалим како главен град, и сите планови надвор од тоа се осудени на пропаст, а Израел ќе пропадне во обидите да ја промени географската реалност“, рече Набил Абу Рудеине, официјалниот портпарол на претседателството.

Тој додаде дека ако „светот сака безбедност и стабилност во регионот“, мора да ја прекине окупацијата и да признае независна палестинска држава.

Во меѓувреме, Нетанјаху рече дека има уште една четвртина од борбените сили на Хамас за уништување.

„Ќе го уништиме. Ја демонтираме нивната подземна инфраструктура. Вративме повеќе од половина од затворениците, ќе ги вратиме и останатите“, рече Нетанјаху, додавајќи дека Израел засега нема намера да се врати на преговорите со Хамас.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Read more
 

Вести

 • play_arrow
 • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе
 • play_arrow

Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел

Читај повеќе