Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис испиша нова страница во историјата на скок со стап на финалето на Дијамантската лига во Јуџин, Орегон. Дуплантис го воодушеви светот со скокање на висина од 6,23 метри, надминувајќи го сопствениот рекорд на отворено, поставен на истото место минатата година (неговиот рекорд во затворен простор е 6,22 метри).

Скокот на Швеѓанецот изгледаше импозантно, речиси како да се вивна во небесата. И покрај моменталното тресење на летвичката, таа брзо се смири и остана неподвижна, додека Дуплантис по скокот веднаш истрча кон толпата, славејќи го својот голем успех. Уште поимпресивно, Дуплантис ја прескокна висината при првиот обид.

URL

Неговиот неверојатен рекорд сега изнесува 6,23 метри, што го прави единствениот спортист во светот кој успеал да прескокне височина поголема од 6,16 метри. Шведскиот скокач ги надмина сите пречки од 6,17 метри до најновите 6,23 метри и со тоа постави неофицијален светски рекорд.

Со оглед на тоа дека Дуплантис во ноември ќе го прослави својот 24-ти роденден, јасно е дека го чека светла иднина и многу големи скокови. Можеме само да претпоставуваме каде ќе биде крајната граница на овој извонреден спортист.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Останати спортови

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Read more

КОЛОРРАН – атлетска трка која станува скопска традиција

Read more

Цегај го урна светскиот рекорд на 5.000 метри

Read more

Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе