Шведскиот крал им го укина кралскиот статус на внуците

Шведскиот крал  Карл Густав одлучи да го укине кралскиот статус на неговите пет внуци за да ги намали парите кои даночните обврзници ги издвојуваат за членовите на кралското семејство, пренесува BBC.

Одлуката значи декан неговите внуци нема да ја носат кралската титула и нема да вршат службени должности. Тие сепак ќе останат членови на кралското семејство и ќе ја задржат титулата војвода и војвотка. Оваа одлука нема да влијае на двајцата кралски внуци кои се во директна линија за наследник на престолот, принцезата Естел и нејзиниот помлад брат, принцот Оскар. Упатените велат дека овој потег го одразува мислењето на пошироката јавност дека нема потреба да се плаќа за толку членови на кралското семејство за вршење на службена должност.

Така, кралските внуци повеќе нема да примаат годишен џепарлак од буџетот.

Родителите на петте деца исклучени од кралски должности, принцот Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија, како и принцезата Мадлен и нејзиниот сопруг на социјалните мрежи ја поздравија одлуката на кралот. Тие сметаат дека ова ќе им помогне на децата да продолжат со нормален приватен живот.

Шведското кралско семејство е првото кое ги измени правилата за наследство во 1980 година, по кои наследник на круната е првороденото дете, без разлика на полот.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Свет

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Бизарна несреќа: Автобус пропадна во езеро во Кина, загинаа ученици

Read more

Вести

  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Читај повеќе

15 јули ќе биде неработен ден, нема да се одработува

Читај повеќе
  • play_arrow

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Читај повеќе

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Читај повеќе