Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Вчера на Волстрит, S&P 500 ги надомести загубите од претходниот ден, како и индексот Nasdaq, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од податоците за помал од очекуваното зголемување на цените на производителите во САД.

Dow Jones загуби 0,01 отсто, на 38.459 поени, додека S&P 500 порасна за 0,74 отсто, на 5.199 поени, а индексот Nasdaq 1,68 отсто, на 16.442 поени.

Така, S&P 500 и Nasdaq индексот ги надоместија загубите од претходниот ден, кога нагло паднаа, по податоците за повисока инфлација во САД од очекуваната.

Вчера, пак, инвеститорите беа охрабрени од податоците за помал од очекуваното зголемување на цените на производителите во март, па инвеститорите се надеваат дека инфлацијата наскоро би можела да се намали, што би ја отворило вратата на американската централна банка за намалување на каматните стапки.

И вчера, неколку функционери на ФЕД изјавија дека централната банка нема причина да брза со намалување на каматните стапки и дека треба да биде трпелива додека инфлацијата не биде на надолна траекторија кон целното ниво на ФЕД од 2 отсто. Растот на S&P 500 и Nasdaq индексот главно се должи на скокот на цените на акциите на технолошките гиганти Apple и Nvidia за повеќе од 4 отсто.

Во фокусот на инвеститорите денеска, како и во наредните недели, ќе бидат кварталните деловни резултати на американските компании. Аналитичарите анкетирани од Reuters проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во првиот квартал се зголемила за околу 5 отсто во споредба со истиот период минатата година.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,47 отсто, на 7.923 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,79 отсто, на 17.954 поени, а париски CAC 0,27 отсто, на 8.023 поени.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Бизнис

Рекорден скок на акциите на Nvidia, производителот на чипови за вештачка интелигенција

Read more

Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Read more

Волстрит се лизна, инвеститорите претпазливи

Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе