Силен земјотрес ги погоди Хаваи при зголемена активност на вулканот Мауна Лоа

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала синоќа го потресе хавајскиот вулкан Мауна Лоа - најголемиот активен вулкан на планетата, кој според научниците е во „состојба на зголемување на активност“.

Луѓето на Големиот Остров пријавиле дека почувствувале благи потреси од земјотресот.

Градоначалникот на округот Хаваи, Мич Рот, изјави дека засега нема извештаи за штета или повредени.

Според американскиот геолошки институт, најмалку 8 помали последователни потреси следеле по земјотресот во резерватот Кау Форест во близина на југоисточниот град Пахала на островот.

Мауна Лоа не еруптира и засега нема знаци за претстојна ерупција. „Меѓутоа, Мауна Лоа и понатаму е во состојба на зголемена активност, за што сведочи зголемената сеизмолошка активност“, соопшти Геолошкиот институт на САД. „Ова најверојатно е предизвикано од обновениот прилив на магма во резервоарскиот систем на врвот на Мауна Лоа“.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека нема опасност од цунами за оваа американска сојузна држава.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе