вулканска ерупција

play_arrow

Вулканот Кумбре Виеха беснее: Се шират отровни гасови, илјадници во карантин

Властите на шпанскиот остров Ла Палма, на Канарските Острови, вчера воведоа карантин за околу 3.000 луѓе, поради страв од можни отровни гасови поврзани со истекување на нов поток лава од вулканот Кумбре Виеха.
Read more
play_arrow

Како изгледа „лава бомба“ од утробата на Земјата?

Скоро два месеца на островот Ла Палма не мирува вулканот Кумбре Виеха, постојано исфрла магма од длабочините на Земјата, така што не се ретки ни таканаречените лава бомби.
Read more
filter

1 ноември 79, Везув ја затрупал Помпеја

Една од најпознатите ерупции на вулкан се случила во 79 година кога вулканот Везув ги затрупал римските градови Помпеја и Херкуланеум.
Read more
play_arrow

Потоци од лава на Ла Палма проголтаа скоро 1.200 згради

Сателитите направија нови фотографии од се поголемата вулканска ерупција на островот Ла Палма, додека во текот на викендот „потоци“ лава се слеваа кон морето, пренесе Reuters.
Read more
play_arrow

Лавата на Канарските Острови голта сѐ повеќе куќи, снимките се застрашувачки

Ерупцијата на вулканот Кумбре Виеха на шпанскиот остров Ла Палма сѐ уште трае, а утринава реките од лава уништија неколку градби што ѝ се попречија на патот на лавата.
Read more

Облак од вулкански чад повторно го затвори аеродромот во Ла Палма

Поради облак од густ чад од вулканот Ла Палма, денеска повторно е затворен аеродромот. Ова е втор пат по ерупцијата на 19 септември, пренесе AFP.
Read more
play_arrow

Моментот кога дрон сними ерупција на вулкан во Исланд, па заврши во лава

Дрон користен за снимање на вулкан во текот на ерупција заврши директно во лава.
Read more
play_arrow

Спектакуларната ерупција на исландскиот вулкан

Вулканот на Исланд кој веќе десетти ден непрекинато е активен почна да приредува и спектакуларни шоуа од лава.
Read more
play_arrow

Руски планинари се искачија на активен вулкан и испекоа колбаси на лава

Храбри руски планинари станаа хит на социјалните мрежи откако се искачија на активен вулкан во текот на ерупција, а потоа испекоа колбаси на лава.
Read more
play_arrow

Два вулкана еруптираа во Индонезија

Два вулкана на одделни острови во Индонезија еруптираа денеска, исфрлајќи пепел и пирокластичен материјал по нивните падини.
Read more
play_arrow
filter

Етна повторно еруптира и приреди невиден спектакл

Новите ерупции почнаа минатата недела, а вулканот со денови исфрлаше облаци чад и пепел во воздухот.
Read more
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more