Сите заблуди што ни ги пласираше „Sex and the City“

Сексот и градот. Легендарната серија што сруши табуа и создаде цела една индустрија на мода, филм и животен стил. Влијанието на серијата (и филмовите) „Sex and the City“ врз мејнстрим културата беше огромно и се чувствува и ден-денес.

Иако од многу аспекти беше револуција сама по себе, гледано 20 години откако прв пат почна да се емитува оваа серија, да ги разгледаме и негативните последици на светската опсесија со четирите њујорчанки кои ја градат нивната пријателска врска, бараат љубов и секс во градот што никогаш не спие, додека истовремено градат кариери.

Од оваа серија произлегоа многу животни мудрости, но исто така и големи заблуди и лаги во кои денес веруваат легии жени:

Мажот може да се смени

Единствена личност на која може да поработите и евентуално да ја смените сте самите вие. Колку и да се трудите, мажите и пријателите во вашиот живот се такви какви што се и мора да се помирите со тоа.

Во ред е да пиете во текот на работната недела

Колку и да ви се чинеле привлечни коктелите по ннапорниот работен ден, следниот ден вашето тело нема да ви биде благодарно за таа постапка и дефинитивно нема да изгледате одморено и свежо како четирите дами од серијата.

Мора да има драма во врската

Тоа што животот на Кери Бредшо беше една голема хумористична драма не значи дека и вашата врска треба да биде полна со игри, драми, интриги и неверства за да биде интересна.

Во ред е да ги потрошиш парите за стан на купување чевли

Колку и да бевме заљубени во секој пар чевли со потписот на Маноло Бланик , свесни сте дека не можете да живеете во кутијата за чевли откако газдата ќе ве избрка бидејќи не сте платиле кирија.

Четири другарки лесно се договараат за излегување

Работа, семејство, врски, дополнителни обврски... сами знаете колку е тешко да се договорите со една личност за на кафе, во диско или на вечера, па не со три. Уште помалку кога сите имате различно работно време и семејни обврски.

На светот има четири типа на жени

Ако не сте драматична креативка, зависничка од секс, опседната со работа или безнадежна романтичарка – тогаш не постоите. Сепак, секоја жена има по малку во себе и од Кери, и од Саманта, и од Миранда и од Шарлот.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Филм & ТВ

„Bullet Train“ со Бред Пит се искачи на врвот на бокс-офисот во многу слаба недела

Read more

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Read more

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Read more

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Инструменталниот бенд Zulu 3.4 објави нов видео-запис

Читај повеќе

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Читај повеќе
  • play_arrow

„Bullet Train“ со Бред Пит се искачи на врвот на бокс-офисот во многу слаба недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе