Славниот дрес на Џордан се продаде за рекордни 10,1 милиони долари

Дресот што го носеше Мајкл Џордан за време на неговата последна сезона во Чикаго Булс беше продаден за рекордни 10,1 милиони долари.

Џордан го носеше дресот со број 23 во сезоната 1997/1998 година, кога со Булс ја освои последната, шеста титула во НБА.

Претходниот рекорд беше поставен на почетокот на оваа година, кога дресот на аргентинскиот фудбалски мајстор Диего Марадона во кој го постигна голот „Божја рака“ беше продаден за 9,3 милиони долари.

„Во неколку недели откако ја објавивме аукцијата, имаше возбуда не само од љубителите на спортот, туку и од колекционерите желни да поседуваат ретко парче историја“, рече Брам Вахтер, аукционер на Sotheby’s.

URL

„Уште еднаш, денешниот рекорд го зацврстува Мајкл Џордан како неприкосновен G.O.A.T., докажувајќи дека неговото име и неспоредливото наследство се исто толку актуелни како и пред речиси 25 години.“

Се очекуваше дресот на Џордан да достигне цена од 3-5 милиони долари, но сумата ги надмина сите очекувања.

Во финалето на НБА во 1998 година, Чикаго Булс, предводени од Џордан, ја победија Јута Џез со 4-2 во серијата.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Кошарка

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more

Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

Read more
 

Спорт

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Читај повеќе