Словенија ги отвори градинките и училиштата

Во Словенија денеска децата се вратија во градинските, а дел од учениците почнаа со настава, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Градинките, во кои важат строги правила со цел спречување на ширењето на коронавирусот, од утрово ги отворија вратите за децата, кои повеќе од два месеца беа дома.

Повторно работат и училиштата, но само за учениците од прво, второ, трето и девето одделение. Според словенечкото Министерството на образование, утрово во училиште дошле вкупно 64.497 ученици, односно 34,5 отсто од вкупниот број основци во земјата.

Од денес отворени се и установите за престој и образование на деца со посебни потреби.

Инаку, според одлуката на Националниот институт за јавно здравје, наставниците и предавачите ќе мораат да носат заштитни маски, а просториите треба комплетно да се дезинфицираат неколкупати во текот на денот.

реклама

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Навални објави снимка од „палатата на Путин“, вредна милијарда евра

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Регион

Брнабиќ: Ќе помогнеме, понудивме македонските лекари да можат и во Србија да се вакцинираат

Read more

Земјотрес во Албанија, потресот почувствуван и во Македонија

Read more

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Read more

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Read more
 

Вести

Заев: Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари

Читај повеќе

Во февруари исплата за скенирани фискални, граѓаните ќе добијат 6,1 милион евра

Читај повеќе

Средба Путин-Бајден не е на дневниот ред на Русија

Читај повеќе

Филипче: Нема пречка за увозот на вакцините од Србија

Читај повеќе

Силен земјотрес регистриран во близина на Филипини

Читај повеќе

Променливо облачно и потопло време за викендот, од понеделник заладување

Читај повеќе
  • play_arrow

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура, бојкотираат изолирани групи

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021

Читај повеќе

Трамп, Бајден и нуклеарните шифри: Како патува најмоќниот куфер до шефот на САД?

Читај повеќе