Словенија ќе биде единствен тест за фудбалерите пред ЕУРО

Филип Здравески
/ 18.02.2021 / 16:01

Македонската фудбалска репрезентација ќе има двонеделен собир во Скопје пред ЕУРО во чии рамки ќе одигра и еден пријателски натпревар.

Фото: ФФМ

Откако синоќа селекторот Игор Ангеловски го заврши тридневниот мини-тренинг камп за играчи кои конкурираат за во репрезентацијата, го откри и планот за подготовките во пресрет на историскиот настап на ЕУРО 2020.

Македонија ќе се собира на 25 мај и ќе тренира во Скопје до 8 јуни кога со чартет лет ќе се летне за Букурешт каде ги играме првите два натпревара од Европското првенство, против Австрија и Украина. Интересно, ова ќе биде прв пријателски натпревар по тригодишна пауза.

Ова ќе биде седма пресметка со Словенија со чија репрезентација Македонија го одигра и првиот историски натпревар по осамостојувањето. Меѓусебниот скор е 4 наши победи и по 1 нерешена и 1 пораз со гол-разлика од 12:6 во наша корист.

Во однос на тренинг-кампот, кој заврши вчера со тест натпревар на кој репрезентацијата со 2:0 славеше над Работнички, селекторот ја даде следнава изјава:

„Сакам да им се заблагодарам на фудбалерите што ги одработија овие три тренинзи, како и на клубовите што ги ослободија од обврските, бидејќи ова не беше ФИФА термин. Благодарност и на Работнички што ни излезе во пресрет да одиграме тренинг натпревар. Резултатот беше во втор план, целта беше фудбалерите да имаат можност да се запознаат со методите и принципите на работа во репрезентацијата. Некои од нив веќе имаа такво искуство, но другите што немаа, имаа можност за тоа, а ние имавме можност уште подобро да се запознаеме со нивните квалитети и можности. Задоволен сум од тоа што го одработија овие три дена, нормално дека ќе ги следиме во иднина, и во зависност од нивната форма и потребите на репрезентацијата ќе ги носиме следните одлуки“.

Македонија во март игра три натпревари во рамки на квалификациите за пласман на Мундијалот во Катар во 2022 година, во Романија (гости), Лихтенштајн (дома) и Германија (гости).

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе