Смртта на Мерилин Монро уште е мистерија: Ни трага од таблети во стомакот

Контроверзиите околу нејзината смрт кружат и денес, 59 години откако беше најдено нејзиното безживотно тело. Имала само 36 години.

Мерилин Монро почина на 4 август 1962 година, а последната снимка со неа беше направена кон крајот на јули истата година, од минувачи кои биле на плажата каде актерката позирала за фотографот Џорџ Борис.

Како што изјави фотографот Борис, таа делувала среќна и задоволна и немало што да укаже дека ќе се случи трагедија.

Италијанскиот пар Франческо Мари и Елизабет Бертол, кои вообичаено работат на многу стари случаи, проучувајќи медицински документи и документација, исто така, се занимаваа со случајот на Мерилин Монро и објавија книга.

„Каде е чашата со која наводно испила 47 таблети? И зошто нема остаток од таблетите во стомакот, според обдукцијата?", прашуваат тие.

Настаните што му претходеа на нејзиниот трагичен крај се обвиткани во мистерија.

Само една недела пред да почине, Мерилин, пијана, му се доверила на својот пријател Френк Синатра дека за (американскиот претседател) Џон Кенеди била „само тело“. Кога била пронајдена мртва во собата, полицијата издала соопштение во кое пишува дека холивудската дива Мерилин Монро извршила самоубиство.

Мрачниот Холивуд и матна политика

Подоцнежната реконструкција на овој настан го покажа сосема спротивното. Возачот на амбулантното возило тврди дека ја нашол Монро во кома, лекарите се обиделе да ѝ помогнат, но по инјекцијата што ѝ ја дал нејзиниот психијатар, можеле само да ја констатираат нејзината смрт.

Истиот ден, обвинителот Френк Хоган заплени снимки кои недвосмислено потврдуваат дека ноќта кога починала Монро, Роберт Кенеди, братот на Џон, бил во нејзината соба. По бројните шпекулации, вистинската вистина за нејзината смрт никогаш не беше откриена.

Нејзиниот поранешен сопруг Џо Димаџо, кој ја сакаше до крајот на животот, го организираше погребот и не покани никого од Холивуд, туку само неговите најблиски пријатели и роднини, а тоа го објасни со тоа што рече дека луѓето од Холивуд само ја повредуваат Мерилин.

Дваесет години, тој испраќаше букети црвени рози до нејзиниот гроб три пати неделно, и за разлика од нејзините двајца други сопрузи, тој јавно не зборуваше за својата покојна сопруга и никогаш повеќе не се ожени.

Во мај 1962 година, неколку месеци пред крајот, таа го имаше својот последен јавен настап пеејќи му роденденска песна на претседателот Џон Кенеди.

Претходната година, во февруари 1961 година, нејзиниот лекар ја испрати на психијатриската клиника Пејн Витни, каде што, според Доналд Спот, била сместена во одделението за најтешките случаи.

„Дали изгледам среќно? Ви кажувам дека никој не ме сакаше како дете. Пред вас е една осамена девојка која има идеја да се разбуди и да најде начин да го оствари сонот. Јас сум Мерилин Монро, и ова е мојата приказна за Пепелашка“, им рече актерката на новинарите додека ја напушташе психијатриската клиника.

Се омажи три пати, а најголемата мистерија беше поврзана со нејзината романса со претседателот на САД, Џон Кенеди, кого подоцна многумина ја обвинија за нејзината смрт. Тие се запознаа додека таа беше во брак со Димаџо, а тој беше само кандидат за член во Сенатот. Љубовта меѓу нив се разгоре со голема брзина, по што почнаа тајно да се гледаат во Њујорк.

Она што навистина се случи меѓу нив двајца ќе остане тајна засекогаш.

„Никој никогаш не ми кажа дека сум убава кога бев девојка. На сите девојки треба да им се каже дека се убави, дури и да не се“, славно изјави Мерилин, која детството и тинејџерските денови ги поминала главно во сиропиталишта и со роднини, оставена од татко ѝ, а мајка ѝ била испратена во болница за ментално болни релативно брзо по породувањето.

Таа пристигна во Холивуд како модел за подоцна да стане актерка. Но, таа за Холивуд рече:

„Холивуд е место каде што ќе ви платат 1.000 долари за бакнеж и педесет центи за душата“.

Во декември 1953 година, таа се појави во првиот број на списанието Playboy.

Поради скандалот во студиото, актерката јавно потврди дека навистина е таа на снимките. На прашањето што носи во кревет, таа одговори: Chanel 5, а кога новинарите се интересираа што имала со себе за време на снимањето, таа одговори: радио.

На возраст од дваесет и шест години, Мерилин беше една од најпознатите жени во Холивуд, но и во светот. Позната по улогите како атрактивна русокоса, таа стана секс-симбол во педесеттите години. Таа беше најплатената актерка, но нејзините филмови донесоа многу повеќе во нејзините студија - нејзината заработка од филмовите во кои глумеше, до нејзината смрт, беше 200 милиони долари (денешните две милијарди долари).

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Филм & ТВ

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Read more

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Read more
 

Сцена

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Читај повеќе

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед во втората сезона на „Bridgerton“

Читај повеќе

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе