Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Најстудено изутринава е на Попова Шапка каде во 7 часот се измерени -6 степени и има снежна покривка од 83 сантиметри. Во Маврови Анови се регистрирани -4 степени, Лазарополе и Крушево -3,  Берово -2, Крива Паланка -1, нула степени во Тетово, Прилеп, Штип, Струмица, Виница, Дебар, Претор, 1 степен над нулата во Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Битола, 2 во Охрид, 3 во Демир Капија, а 4 во Гевгелија и Дојран.

Снежна покривка има и во Маврови Анови 20 сантиметри, Лазарополе 10, Крушево и Берово 7, Крива Паланка и Ѓуриште 4, Пожаране 2 и Дебар, Тополчани 1 сантиметар, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Ситен снег врне и во Скопје.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од снег, а во некои од пониските места од дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне од 1 до 5 степени.

Во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 5 степени.

реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Македонија

Во новиот закон, помилување може да има само ако е донесена правосилна судска пресуда

Read more

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

Read more

Мајката на Вања: Сега ми е најважно да си го заштитам другото дете

Read more

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Read more
 

Вести

Во новиот закон, помилување може да има само ако е донесена правосилна судска пресуда

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Читај повеќе

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

Читај повеќе
  • filter

7 декември 1993 година, почина Блаже Конески

Читај повеќе

Мајката на Вања: Сега ми е најважно да си го заштитам другото дете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе