Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Многу луѓе го чуваат лебот во корпа за леб, подготвен за правење сендвичи или тост.

Меѓутоа, тиктокерката Sammar Charif тврди дека ова не е најдобриот начин да направите вашиот леб да трае подолго. Бидејќи цените во продавниците денес се многу повисоки од порано, важно е да заштедите што е можно повеќе.

Таа има повеќе од 3,4 милиони прегледи на нејзините видеа на TikTok. Сега откри дека лебот го чува во микробранова печка.

„Луѓето ме нарекуваат чудак кога ќе видат дека имам леб во микробрановата, но слушајте, тоа го одржува свеж. Ми трае двојно повеќе. На овој леб му истекол пред околу една недела и нема ни трошка мувла“, рече таа на видеото.

@sammar___ #kitchenhack for those #single ♬ original sound - Sammar

Експертите од King Arthur Baking тврдат дека времето на сечењето на лебот, средината во која се чува и пакувањето се фактори кои можат да влијаат на тоа колку лебот ќе трае.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Живот

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Read more

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Read more

Дволични хороскопски знаци кои „забиваат нож во грб"

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе