Собно растение користи роботска рака за да ракува со мачета

Уметникот Дејвид Боуен создаде инсталација во која филодендрон користи роботска рака за да управува со мачета и ја нарече „Plant Machete“.

Како што сугерира името, домашното растение има моќ да ракува со голема мачета. Иако ова изгледа како дело од научна фантастика, но креативниот интерес на уметникот за роботиката кулминираше со контролен систем кој „ги чита и користи електрични звуци пронајдени во жив филодендрон“.

Растението делува како мозок на роботската рака и одредува како мачетата се ниша, прободува и го сече просторот околу неа.

Филодендронот е зацврстен на ѕид, а на листовите Боуен прикачил сензори. Листовите потоа испраќаат сигнали до специјално развиен софтвер кој ги пресликува движењата на зглобовите на роботската рака и мачетата.

Боуен ја снимил својата инсталација во акција и луѓето го гледаат роботот како се движи со чудење знаејќи дека секое негово дејство не е диктирана од луѓето или вештачката интелигенција, туку од домашно растение.

Remote video URL

„Со роботика, прилагоден софтвер, сензори и податоци, конструирам уреди и ситуации кои се движат кон поврзување со физичкиот, виртуелниот и природниот свет“, вели овој уметник.

„Уредите што ги конструирам често играат улоги и на набљудувач и на креатор, обезбедувајќи ограничени и механички перспективи на динамички ситуации и живи системи... Феноменолошките резултати се соработка помеѓу природната форма или функција, механизмот и уметникот“, заклучи тој.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе