Сон и Афиф најдобри фудбалери во Азија за 2019

Кореанецот Сон Хјон-мин и Катарецот Акрам Афиф ги освоија признанијата за најдобри фудбалери на азискиот континент.

Азиската фудбалска конфедерација наградата за фудбалер на годината ја дели на две категории: играч кој настапува во Азија и играч кои игра надвор од Азија.

Во првата категорија победи 23-годишниот Акрам Афиф кој со Катар стана шампион на Азија. Настапува во домашното првенство бранејќи ги боите на клубот Ал-Сад со кој стана шампион на Катар постигнувајќи 26 голови и 15 асистенции. За Катар настапи и на годинешното издание на Копа Америка.

„Сакам да ѝ се заблагодарам на АФЦ за оваа награда. Благодарност исто така и за репрезентацијата на Катар, Ал-Сад и Аспајр академијата. Не можам да го заборавам и моето семејство кои се мои поддржувачи. Ова мене многу ми значи и затоа морам уште еднаш да ви се заблагодарам на сите“, рече одушевениот Афиф.

Кога станува збор за втората категорија, таму победи ѕвездата Сон Хјон-мин. Офанзивецот на Тотенхем по третпат се здобива со ова признание откако беше играч на азискиот континент и во 2015 и 2017.

Сон минатата сезона одигра 31 натпревар во Премиер лигата каде постигна 12 голови и шестпати асистираше, а со тимот од Лондон играше и финале во Лигата на шампионите кое сепак го загуби од Ливерпул.

Тој е капитен на репрезентацијата на Јужна Кореја со која на Азиското првенство загуби во четврт-финалето од Афиф и неговиот Катар кој потоа стана шампион.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Фудбал

Барса-Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барса-Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Читај повеќе

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Читај повеќе

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Читај повеќе