Сосема поинаков десерт: Палачинки без брашно

Едноставни за подготовка и многу вкусни.

Состојки:

– 4 јајца

– 150 мл млеко

– 1,5 кесички пудинг од ванила

– 20 гр шеќер

– 2 лажици гриз

– 40 гр крем сирење, како она за чизкејк

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во сад и убаво се мешаат со лажица додека се убаво не се соединат.

Оставете го тестото да отстои 10 минути и повторно измешајте.

Во загреана тава на малку масло пропржете ги палачинките, за полесно вртење се препорачува да се пржат во помала тава.

Послужете ги намачкани со џем, чоколаден крем или мед и ореви.

Добар апетит!

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Како пиењето премногу кафе во лето може негативно да се одрази на организмот?

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе