Совршениот пијалак за побрзо слабеење веројатно веќе го консумирате

Ф.З.
/ 24.08.2023 / 09:18

Може да биде тешко да се соберат мотивација и енергија за вежбање. Можеби и сте пробале сѐ – смути пред тренинг, мешавини од протеински прав и суплементи.

Меѓутоа, според д-р Мајкл Мозли, клучот за да го „напумпате“ вашето тело пред да одите во теретана е нешто што веројатно веќе го пиете секојдневно, а тоа е кафето.

Навикнати сме наутро да го пиеме овој моќен пијалак за да се ослободиме од поспаноста. Како што се испостави, вашиот утрински пијалак има и други намени за кои можеби не сте знаеле.

„Ќе направам нешто што би требало да ја зголеми мојата будност, да ми го подобри расположението, па дури и да го подобри утринскиот тренинг“, им рече Мозли на слушателите во епизодата од неговиот подкаст на BBC „The One Show“, пред да испие кафе.

Не само што една чаша ќе го поттикне вашиот мозок, туку и вашето тело.

„Изненадувачки, пиењето кафе не само што нѐ зајакнува ментално, туку се покажа дека ги подобрува нашите перформанси на различни други начини“, додава тој.

Ова вклучува зголемување на количината на маснотии што ги согорувате додека вежбате и ја подобрувате вашата издржливост за да можете да продолжите.

Но, запомнете, кафето никако не смее да го пиете на празен стомак.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе