Спасено бебе сокол во Карпош 4

Случајно било пронајдено бебе сокол кое било нападнато од група чавки по што било спасено и однесено зо Зоолошката градина.

Вработени во ЈП „Паркови и зеленило“ - Скопје при вршење на своите работни должности во населбата Карпош 4 приметиле група на чавки како напаѓаат бебе сокол. Го спасиле од агресорите и го однеле во Зоолошката градина.

„При извршување на редовните активности нашите вработени од пунктот во Карпош 4 спасија од сигурна смрт бебе сокол од видот ветрушки. Малата птица беше падната на земја и опколена со чавки кои ја колваа и сигурно ќе настрадаше доколку работниците не ја спасија и ја однесоа во Зоолошката градина од каде ќе биде предадена на одгледувач - љубител на птици на опоравување и згрижување“, стои во соопштението на П „Паркови и зеленило“.

Фото: ЈП „Паркови и зеленило“ - Скопје
Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Македонија

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Read more

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Read more

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Read more

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за COVID-19

Read more

Вести

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Читај повеќе

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Читај повеќе

На регионалниот пат Чашка-Велес се запали и целосно изгоре автомобил во движење

Читај повеќе

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Читај повеќе

За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Читај повеќе