Скопје

Скопјани исфрлија рекордни 650 кубни метри кабаст отпад

Во рамките на акцијата за собирање кабаст отпад, која во периодот од 18 до 22 мај ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје ја спроведе во сите скопски општини, граѓаните исфрлиле вкупно 650 кубни метри отпад, составен претежно од стар мебел и неупо
Read more

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Доколку во Скопје би постоела градско-приградска железница како средство за масовен превоз на патници, тогаш времето за патување до приградските населби околу главниот град би се скратило барем за половина во споредба со постојното времетр
Read more
filter

Порибени езерцата во Градски парк и реките Треска и Вардар

Град Скопје и Здружението на риболовци, спортско-рекреативниот клуб Рибар 2011 спроведоа порибување на водите и езерата во Скопје.
Read more

Утре втора фаза прскање против ларви од комарци

Во текот на утрешниот ден (вторник, 27.04.2021 година) на подрачјето на главниот град Скопје ќе се врши авионска и терестрична дезинсекција против ларви од комарци. 
Read more

Бочварски: Ќе постапиме веднаш кога ќе добиеме елаборат за суспензија на ДУП-от од Општина Центар

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека службите на Министерството ќе постапат веднаш доколку Општина Центар до нив достави елаборат за суспензија на спорниот ДУП за парцелите спроти „Холидеј Ин“ каде треба да се градат
Read more
play_arrow

Арсовски: Може да се гради само во согласност со Законот за градење

Владата ќе ги почитува законите и доколку не се почитуваат, таму градба нема да има, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски, запрашан каков е ставот на Владата за најавената изградба на згради во центаро
Read more
play_arrow

Излезе песна за градежното силување на Скопје

Read more

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Жителите на населбата Ново Маало во Центар собираат потписи за петиција која во понеделник ќе ја достават до сите надлежни институции.
Read more

Од Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј Ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која сѐ уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата спроти хотелот „Холидеј Ин“ ќе почне изградбата на висококатницата.
Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Жителите на населбата Ново Маало во Центар сметаат дека со проектот кој е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј Ин“ ќе се реши проблемот на многу семејства кои, како што велат, сѐ уште живеат во супстандардни услови, како да е
Read more

80 години од германското бомбардирање на Скопје

Пред точно 80 години, како одмазда за напуштањето на Тројниот пакт, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија со над 800 илјади војници, при што нападнат беше и Скопје.
Read more
filter

Снегот турна дрвја во Скопје, има и штети

Синоќешните временски услови предизвикаа паѓање на повеќе дрвја и кршење на суви гранки низ целиот град. Некои паднаа врз паркирани автомобили.
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more