МОТО ГП 2024

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Возачот на Априлија, Маверик Вињалес, испиша нови страници во историјата со триумфот на Големата награда на Америка, третата трка во сезоната во кралската класа на Светскиот шампионат.

Во Остин, главниот град на Тексас, Шпанецот официјално стана првиот возач во Мото ГП ерата кој победил на три различни мотори. Вињалес победуваше со Сузуки и Јамаха, а сега и со Априлија. Победата во Остин е прва за него по 2021 година кога победи во Катар на отворањето на сезоната.

Вињалес возеше нестварна трка, лошо стартуваше од првата позиција, падна на 11-то место, но на десет круга до крајот го презеде водството. На крајот прв ја мина целта со две секунди предност пред фантастичниот дебитант Педро Акоста.

URL

Акоста стана најмладиот во историјата во кралската класа кој се искачил на подиумот на две последовни трки. На претходната трка во Португалија беше трет.

URL

На Вињалес и Акоста на подиумот им се придружи возачот на Дукати, Енеа Бастианини, кој третото место го презеде од Хорхе Мартин на Прамак Дукати на два круга до крајот.

URL

Актуелниот шампион Франческо Бањаја заврши на петтото место, додека Кралот на Остин, Марк Маркес, излета од патеката на половина од трката во моментот кога беше на водечката позиција.

URL
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Останати спортови

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more

Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе