Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Во привремената КОВИД болница во Белградската арена се сместени првите пациенти, изјави српскиот министер за здравство Златибор Лончар по состанокот со директорите на КОВИД болниците.

Се зголемува бројот на лица заразени со коронавирус, но исто така и бројот на пациенти во болница, изјави денеска министерот Лончар, објави b92.net.

Пополнетоста на капацитетот на КОВИД болниците надмина 60%, затоа ја отворивме Арена, рече Лончар и додаде дека пациентите со полесна клиничка слика од болниците „Драгиша Мишовиќ“, КБЦ Карабурма, Бежанијска коса и Клиниката за инфективни болести ќе бидат префрлени во Арена.

Тој потсетува дека неопходните гасови се распределени во Арена и дека „во краен случај и најтешките пациенти ќе можат да се лекуваат таму“.

Лончар апелираше до сите граѓани да се пријават во КОВИД амбулантите навремено веднаш штом ќе се појават првите симптоми. Како што рече, се подготвуваат и КОВИД болници во Батајница и Крушевац, со по 1.000 места, во кои ќе работат над 1.000 здравствени и немедицински работници.

„Се подготвуваме за најлошото сценарио, следиме што се случува во регионот и Европа, мислам дека се опуштивме повеќе отколку што требаше. Србија сепак има добар резултат, но сè може да се промени ако не се почитуваат мерките. Апелирам до сите граѓани, да не си играме ‘мачката и глувците’ со мерките затоа што мора да размислуваме и за пациенти кои страдаат од други болести“, рече Лончар.

Тој изјави дека секоја индивидуа треба да се грижи за тоа што е најдобро за своето здравје и како да се заштити од коронавирусот.

Ќе има ли нови мерки?

На прашањето дали се размислува за воведување нови мерки, тој рече дека потребна е рамнотежа помеѓу мерките и функционирањето на државата.

„Ако сакате да обезбедите лекови, плати за вработените, нови болници, тоа не може да се постигне ако затворите сè. Не се мерките тие што ќе ја победат короната, тоа е нашата свест“, изјави министерот.

Тој потенцираше дека мерките нема да помогнат доколку граѓаните не разберат дека е важно да се придржуваат до нив, бидејќи така се штитиме себеси, но и другите.

„Не е реално дека сме толку неодговорни што некој треба да нѐ заклучи дома за да сфатиме што треба да сториме. Тоа беше потребно во време кога не знаевме доволно за самиот вирус“, заклучи тој.

Доаѓаат нови вакцини

Во наредниот ден или два, дополнителни количини на 50.000 дози увезена вакцина против сезонски грип ќе пристигнат во здравствените центри во Србија, вели министерот за здравство.

По состанокот со директорите на КОВИД болниците, тој пред новинарите изјави дека вакцините на „Торлак“ против сезонски грип во моментов се достапни во здравствените центри и дека се апсолутно безбедни. Тие можат да ги примаат граѓани на возраст од 18 до 65 години.

„Нашите камиони денеска одат по дополнителни количини, тоа се дополнителни 50.000 дози што треба да пристигнат во наредниот ден или два. После тоа, дополнителни количини ќе пристигнуваат на секои неколку дена“, рече Лончар.

Тој ги советува граѓаните кои сакаат да се заштитат од грип да се запишат во надлежниот здравствен дом да сакаат да се вакцинираат и ќе бидат повикани штом пристигне вакцината.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Регион

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Захариева: Односите меѓу С. Македонија и Бугарија да наликуваат на оние на Шпанија со Латинска Америка

Read more

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Read more

Вести

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе