Средношколка од Прилеп пријавила сексуална злоупотреба од вработен во училиштето

АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА
/ 01.03.2023 / 14:47

Јавното обвинителство во Прилеп врши предистражни дејствија откако добило информација од МВР дека е пријавен случај на сексуална злоупотреба на немоќно лице.

Најнов случај во бранот насилство врз девојчиња и жени, е пријавата на средношколка во СОУ „Орде Чопела” во Прилеп, која пријавила во училиштето дека маж, вработен како хигиеничар во училиштето, ја допирал по телото.

Прв медиум кој ја објави веста беше телевизија „Клан“, чиј новинар Фуркан Салиу алармираше дека случајот не бил пријавен навреме, „а човекот осомничен за ова дело не е суспендиран“.

*Внимание! Содржина што може да ве вознемири!

URL

Редакцијата на Kajgana.com ја контактираше јавната обвинителка во ОЈО Прилеп, Маријана Илиеска, која потврди дека се вршат предистражни дејствија за случајот за кој информација добиле од МВР, по пријава на директорот на СОУ „Орде Чопела”.

„По приемот на известувањето, јавниот обвинител издаде насоки до МВР за обезбедување на сите докази, кои вклучуваат и распит на лицата. Се вршат предистражни дејствија по сомнение за ‘обљуба врз немоќно лице’, во присуство на родителите и социјалните служби“, изјави Илиеска za Kajgana.com.

Таа додава дека девојката, 16-годишна ученичка во втора година во СОУ „Орде Чопела” продолжила да следи настава, додека уште не е познато дали осомничениот е суспендиран и дали оди на работа во училиштето.

Илиеска не можеше да потврди, ни да негира дали жртвата е лице со посебни потреби.

„Работиме на утврдување на фактите“, рече таа во изјавата за Kajgana.com.

Редакцијата на Kajgana.com се обиде телефонски да стапи во контакт со управата на СОУ „Орде Чопела”, но никој не одговара на наведениот службен број во рамки на работното време.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хроника

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Прегазена 70-годишна жена на улица во Гостивар

Read more

Еден загинат, повеќе повредени во тешка сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Read more

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Read more
 

Вести

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Читај повеќе

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Читај повеќе

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Читај повеќе

Паметна канта за отпадоци ги опоменува скопјани да не фрлаат отпадоци наоколу

Читај повеќе

Гужви и колони на „Богородица“ за влез во Грција

Читај повеќе

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Читај повеќе


Отворен новиот изложбен салон на Алумил во Скопје

Читај повеќе

Левица: Уставните измени се правна рамка за бугаризација на Македонија

Читај повеќе