ФИБА МУНДОБАСКЕТ 2023 ФИЛИПИНИ/ЈАПОНИЈА/ИНДОНЕЗИЈА

Српски кошаркар остана без бубрег откако се повреди на МундоБаскетот

Српскиот кошаркарски репрезентативец Бориша Симаниќ, остана без бубрег по итна операција во Манила, каде што се игра МундоБаскетот, откако беше повреден на натпреварот против Јужен Судан.

Симаниќ на мечот со Јужен Судан доби тежок удар во пределот на бубрегот, по што беше пренесен во клиника, каде докторите донеле одлука дека мора да следи операција и да му биде изваден повредениот бубрег.

„Веднаш откако излезе од игра Бориша Симаниќ, кој после ударот и неможноста да продолжи поради силни болки, беше испратен на интензивниот оддел на клиниката во Манила. Таму прво беше хоспитализиран за неговата состојба да биде под постојан надзор, за потоа под надзор на докторот на репрезентацијата на Србија, проф. д-р Драган Радовановиќ да биде и опериран“, објави Кошаркарскиот сојуз на Србија.

Бориша Симаниќ е кошаркар на шпанскиот прволигаш Сарагоса.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Кошарка

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе