Стар италијански специјалитет: Ризото со тиква

Ризотото со тиква е вистинско есенско јадење. Искористете ја сезоната на ова растение и направете го најубавиот и највкусниот прилог, кој е стар италијански деликатес.

Ризотото (не рижото, тоа е погрешно!) потекнува од Северна Италија и се подготвува со ориз и супа. најкласичнниот рецепт за ризото е многу едноставен - малку путер, кромид, можеби вино, ориз со кратко или средно зрно и супа, а на крајот се украсува со пармезан.

Нешто за оризот и ризотото

Оризот на Сицилија и во Шпанија во XIV век го донеле Арапите. Одгледувањето ориз продолжило во Неапол и на крајот се проширил во Северна Италија преку мочуриштата низ долините на реката По. Медитеранската клима со висока влажност била погодна за одгледување на ориз со кратки и долги зрна. Сѐ до XVIII век ризотото како состојка вклучувало варен ориз. Верзијата на рецептот кој денес најмногу се консумира прв пат била објавена во 1829 година. Вклучувала пржење на оризот со путер и кромид, а потоа додавање малку по малку супа со постојано мешање додека не стане кремасто и богато. Ризотото можете да го направите со било кои состојки, но важно е да пратите некои чекори за да ви излезе совршено. Основната состојка за ризото е, секако, оризот, а можете да користите со кратко или долго зрно. Во принцип, постојат два скроба: амилопектин и амилоза. Оризот со кратко зрно има виосоко ниво на амилопектин и малку амилоза, а тој сооднос му дава способност да апсорбира течност и да ослободува скроб. За оној со долго зрно важи обратното. Друга основна состојка за ризотото е кромидот, бидејќи му дава специфична арома. Како трета состојка е супата, односно булјон, кој е задолжителен бидејќи така оризот нема да се исуши и ќе биде кремаст. И четвртата состојка е пармезанот. Сите 4 состојки се задолжителни ако сакате совршено ризото, а сите останати состојки можете да ги додавате по желба.

Потребни состојки:
 • ¼ лажичка мускатно оревче
 • 2 лажички ситно исечката свежа жалфија
 • ½ главица кромид
 • 230 гр ориз
 • 1 шолја суво бело вино
 • 1 л булјон од зеленчук
 • ½ шолја пармезан
 • ½ шолја пире од тиква
 • 2 лажици несолен путер
Подготовка:

Во тава загрејте лажица масло па додадете мускатно оревче и жалфија и мешајте околу 30 секунди. Потоа додадете сечкан кромид и посолете. Динстајте додека не омекне и често мешајте. Додадете измиен ортиз и пржете неколку минути. Истурете вино и гответе, повремено мешајќи, додека течноста потполно не испари, 2 до 3 минути. Намалете ја температурата на средно-ниска. Турете 3/4 шолја булјон над оризот и гответе, повремено мешајќи, па оставете оризот да си крчка. Кога оризот речиси ќе го впие булјонот, повторувајте во серии со останатиот булјон додека оризот не омекне, околу 25-30 минути. Додадете пармезан и пире од тиква (кое се прави така што ќе ја зготвите тиквата и испасирате), како и путер. Гответе додека сѐ убаво не се соедини, непрестајно мешајќи, околу 5 минути.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
 • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе