Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Иако мерките за заштита од коронавирус налагаат да носиме маски и на отворено и да го ограничиме бројот на луѓе со кои сме во контакт, пасивното седење дома по цел ден, особено ако домот е и ваша канцеларија во моментов, може да биде лошо за вашето ментално здравје.

Д-р Џо Даниелс, клинички психолог специјализиран за анксиозност и замор, објасни што може да се случи ако ги поминете деновите заклучени во вашите четири ѕида - во страв да не се заразите и во општа вознемиреност од целата ситуација.

„Нормално е дека не сакате да излегувате, не грижете се. Во овој период од годината и онака обично одиме во хибернација. Затоа, разумно е да се повлечеме во затворени простори“, вели таа.

Влијание врз менталното и физичкото здравје

Сепак, како и другите експерти, таа верува дека треба да ги „полните батериите“ на свеж воздух секој ден. Проблемите со менталното здравје главно произлегуваат од неисполнување на нашите основни потреби. Ако престојуваме премногу долго време затворени дома тоа значи дека немаме пристап до некои работи што ни требаат - и не само што ќе страда ментално, туку последици ќе трпи и физичкото здравје.

Како што вели Даниелс, физичката активност е клучна за менталното и физичкото здравје, бидејќи ни помага да се ослободиме од стресот и вознемиреноста, а исто така ослободува ендорфин и не прави поспособни да одговориме на евентуалната инфекција.

Исто така, многу е важно, колку и да е потешко, да го одржите оној контакт „лице в лице“ барем со луѓето од вашите најтесни кругови.

Ние сме социјални суштества на кои тоа им е потребно, но друга причина е што разговорот со другите ни дава нова перспектива за одредени ситуации. Колку подолго поминувате дома, толку повеќе ќе се фокусирате на некои од вашите грижи и проблеми, а тоа не го одвлекува вниманието од целата ситуација.

Даниелс нагласува дека рамнотежата е важна.

„Ако другите премногу ве ‘напнуваат’ да излезете од дома, а вие не сакате, тоа може да има спротивен ефект и менталното здравје може да ви се влоши. Затоа, преземете мали чекори, ако сте долго време дома, одете на кратка прошетка. Зголемувајте го темпото со тек на време. Најдете рамнотежа помеѓу тоа да бидете затворени во четири ѕида и да излегувате надвор.“

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе

Oбединети балкански дизајнери на шоурум со триесет европски брендови

Читај повеќе

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Читај повеќе