Студенти од Куманово снимија долгометражен филм во услови на пандемија

Претходната година беше полна со предизвици и непредвидливи работи поради пандемијата со коронавирусот, но тоа не беше пречка за група млади луѓе од Куманово да ги остварат нивните соништа. Студентот Николај Павловски, кој инаку студира во Русија, во партнерство со Марко Јовановски и десетици млади, го снимија долгометражниот филм „Приказ“.

Николај Павловски презеде сериозен подвиг за да го сними овој филм кој трае 150 минути и е снимен во време на пандемија, со сите ограничувања и мерки на претпазливост. Станува збор за психолошки трилер драма кој се случува во време на пандемија.

Актерската екипа брои 20 актери и уште 20 лица во продукција. Филмот „Приказ“ е сниман на повеќе локации низ Куманово, Крива Паланка, Охрид, Струга и во околините на овие градови. Иако аплицирале за финансиска поддршка во Министерството за култура, истата не ја добиле, но добиле поддршка од Општина Куманово и градоначалникот Максим Димитриевски кои обезбедиле простории за снимање и реквизити.

Авторската музика на „Приказ“ е на Јован Цветковиќ, и авторски песни чиј автор е Јаков Мициќ, познат како Керала.

Павловски вели дека идејата за снимање филм и впуштање во ваков проект дошла сосема спонтано.

„Водевме еден разговор преку телефон јас и Марко Јовановски и буквално додека зборувавме дојдовме до смислување на кратка приказна која подоцна ни беше водич за пишување сценарио. Се разбира, јас и мојот колега Марко, неколку години се занимаваме со аматерски филм, меѓутоа сега се решивме на ваков поголем и решителен чекор, да изработиме долгометражен игран филм“, вели тој.

Тој вели дека им било уште поинтересно што филмот е снимен во време на пандемија, им претставувало дополнителен предизвик за снимање, но ги почитувале сите мерки и затоа ниту еден од екипата не се заразил за време на снимањето.

Во филмот се зборува на кумановски дијалект за да биде поавтентично заради самото дејство во филмот бидејќи и тоа се случува во Куманово, вели Павловски.

Екипата е составена од 20 глумци од различни етнички заедници. 

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Приведен крадец од Скопје, расчистени три тешки кражби

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Филм & ТВ

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Read more

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе