Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од нивниот живот, покажа новото истражување.

Во истражувањето учествуваа околу 700 бебиња и е објавено во списанието Behavior Research Methods. Тим од истражувачи на Универзитетот во Бристол откри како бебињата уживаат во хумор кој е базиран на различни активности како што се скокоткање, криење, правење гримаси и зборување со чуден глас.

Исто така откри дека бебињата кои не наполниле една година сакаат да ги гледаат реакциите на другите луѓе, како на пример кога некој ќе се исплаши или слично, пишува Independent. На двегодишните деца им е смешно сè, а тригодишните деца сакаат игри со зборови, но и безобразни работи.

Социјализацијата е клучна во развојот на смисла за хумор, а помага и во подобрување на други когнитивни вештини. Смислата за хумор е сепак сложен процес кој се развива во првите четири години од животот.

Важно е да комуницирате со детето за да развие смисла за хумор бидејќи е клучен за помош на младите кога станува збор за менталното здравје.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Живот

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Read more

Сексот и спиењето нѐ прават посреќни од зголемување на платата

Read more

Памела Андерсон се разведува по петти пат

Read more

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе