Суец повторно блокиран: Се заглави товарен брод

Контејнерски брод се насука во Суецкиот Канал. Службите пристигнаа да помогнат, обидувајќи се да го завртат бродот, а зад него веќе се формира колона.

Бродот се насука во Суецкиот Канал, оставајќи зад себе најмалку четири пловила, според бродскиот агент Leth Agencies. Реморкерите се обидуваат повторно да го подигнат бродот наречен Xin Hai Tong 23, соопшти компанијата.

Пред две години, Суецкиот Канал, еден од најфреквентните водни патишта во светот, беше непрооден речиси една недела откако голем контејнерски брод се заглави и го блокираше патот.

Ever Given, еден од најголемите контејнерски бродови во светот, го блокираше каналот шест дена. Бродот, управуван од тајванската фирма Evergreen Marine, предизвика заостаток од стотици бродови кои се обидуваа да го искористат водениот пат.

Xin Hai Tong 23 е сепак дупло помал брод и блокираше само дел од каналот, додека од другата страна сообраќајот се одвива непречено.

реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Свет

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Read more

Санкциите против Русија најмногу се заобиколуваат преку Кина, ОАЕ и Турција

Read more

Силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур: Еден загинат, над 30 повредени

Read more

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Read more
 

Вести

Фрагментирана интроспекција – изложба на скулптури на Слободан Милошевски во Неготино

Читај повеќе
  • filter

Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Читај повеќе

Светската пијанистичка ѕвезда Фазил Сај на официјалното затворање на концертната сезона на Македонската филхармонија

Читај повеќе

Вучиќ за гласањето на Резолуцијата за Сребреница: Ќе има разочарувачки вести за ставовите на некои земји за кои не очекувавме да ни забијат нож во грб

Читај повеќе

ДИК за денешното прегласување: Се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности

Читај повеќе

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Читај повеќе

Палевски спроведен во Кривичниот суд: Негира вина

Читај повеќе

Мајска сесија – Дојди да се преслушаме: На УКИМ голем концерт по повод Денот на Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Читај повеќе