Свештеник садомазохист, по шестмесечна терапија е вратен како проповедник во Англија

Католички свештеник садомазохист, кој злоупотребувал момче, по шестмесечна терапија е  вратен како проповедник под надзор на кардиналот Винсент Николс, кој и го пријавил случајот кај властите.

Квигли, попознат како Отец Џо, како што пренесува британски The Telegraph, физички и сексуално го злупотребил момчето и го заклучувал во просториите на црквата. Детето тогаш имало 16 години.

– По шест месец терапија, тој е вратен во Англија и поставен на ограничени задолженија. Тоа ќе рече дека Католичката црква се соочила со своите обврски, изјави обвинителот Адријан Лангдејл.

Николс, кој тогаш бил надбискуп на Бирмингем, по истрагата иницирана од него минатото десетлетие, го напушти тоа место, и сега е римокатолички надбискуп на Вестминстер.

Од 1930-тите, 78 свештеници на оваа диецеза биле обвинети за сексуална злоупотреба на деца, а 13 од нив се прогласени виновни.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Чек дис аут

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Read more

15 најопасни спортски арени во светот

Read more

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Read more

Инстант карма, фејл компилација

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе