Димитар Ковачевски

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Македонскиот премиер Димитрар Ковачевски денеска соопшто дека за прв пат во државава ќе започне производство на електрични возила e-GO и тоа во ТИРЗ Тетово.
Read more

Ковачевски: Македонскиот јазик и идентитет се заштитени, а историските прашања се надвор од преговарачката рамка

Read more

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе биде заштитен како еден од официјалните јазици на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во интервју за МИА се осврна на тоа колку навистина е заштитен македонскиот јазик во модифицираниот француски предлог, како и на влијанието што врз јазикот ќе го има унилатералната изјава на Бугарија.
Read more

Протоколот се работи на база на реципроцитет, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за МИА изјави дека без согласност на двете страни, и на Скопје и на Софија, не може да се случи никаква промена во однос на ниту една од точките во протоколот.
Read more

Ковачевски: Македонскиот народ никој никогаш нема да го асимилира и тоа е факт

Скопје, 5 јули 2022 (МИА) – Новиот европски предлог е во целосна согласност со Резолуцијата во Собранието, што покажува дека Владата, јас како премиер и надлежните институции одговорно ги застапуваме државните ин
Read more

Ковачевски се согласил модифицираниот француски предлог да оди на собраниска седница

Премиерот Димитар Ковачевски синоќа во разговорите со помалите коалициски партии – Демократски сојуз, ДОМ и ЛДП дал согласност модифицираниот француски предлог да биде ставен на пленарна седница, за него да расправаат пратениците и да бида
Read more

Ковачевски: Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик

Македонскиот јазик во преговарачката рамка е македонски јазик.
Read more

Францускиот предлог ќе биде објавен на веб-страницата на Владата

На владината веб-страница денеска ќе биде објавен францускиот предлог за отстранување на бугарското вето и за старт на преговорите за членство на Република Северна Македонија во Европската Унија.
Read more

Ковачевски: Добивме предлог со идеи за нашите ставови во однос на спорот со Бугарија

Денеска до Владата од француското претседателство со ЕУ пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови во однос на спорот со Република Бугарија, објави на Facebook премиерот Ковачевски.
Read more

Ковачевски: Не се прифатливи идеи коишто не прават јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Не се прифатливи идеи кои не прават јасна заштита на македонскиот јазик, македонскиот идентитет и не е прифатливо билатерални прашања да бидат вклучени во мултилатерални преговори со ЕУ, истакна премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на
Read more

Ковачевски во Брисел: Францускиот предлог во оваа форма е неприфатлив

Предлогот на француското претседателство за деблокада на нашиот европски пат во ваква форма, каква што е во моментов, е неприфатлив за мене, за претседателот на државата, за Владата, за коалициските партнери и за граѓаните на Северна Макед
Read more

Ковачевски: За да биде предлогот прифатлив клучни се чиста формулација за јазикот и заштита на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски со објава на Facebook уште еднаш потврди дека Владата на Република Северна Македонија формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји-членки, како и дека секое решение ќе треба да е консу
Read more
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more