Јакутск

play_arrow

Како се чува и вози автомобил на -50°C?

И додека кај нас првите минусни температури веќе се сметаат за проблематични за работата на автомобилите, во некои региони во светот автомобилите мора да функционираат на екстремно ниски температури и до -70 Целз
Read more

-50°C измерени во најладниот град во светот

Температурите во најстудениот град во светот се спуштија до минус 50 степени Целзиусови, пишува CNN.
Read more
play_arrow

Како изгледа прошетка низ најстудениот град во светот?

Јакутск е главен град на Јакутија во североисточен Сибир и таму е толку студено што е тешко да се поверува дека некој живее и работи во најстудениот град во светот.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more