Македонија ЕУ

Бибер: Тие што го блокираа европскиот пат на Скопје не добија ништо со својот национализам

Оние што го блокираа стартот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, не добија ништо со својот национализам на изборите во Бугарија, оцени во објава на Twitter луксембуршкиот универзитетски професор, историчар и експерт за Балканот, Фл
Read more

Палмер: Неопходен е итен почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ

Неопходно е итно да се одржи меѓувладината конференција за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, изјави американскиот заменик-помошникот државен секретар Метју Палмер.
Read more

ЕП го усвои Извештајот за С. Македонија, не помина амандманот за провокациите на Бугарија

Европскиот Парламент вчера ја усвои резолуцијата за Северна Македонија. со која се поздравуваат напорите на земјата во реформите за членство во ЕУ и се охрабруваат Скопје и Софија да изнајдат взаемно прифатливо решение околу спорот поради
Read more

Стражај: Поддршката од Словачка на Северна Македонија за почеток на преговори со ЕУ е многу јасна

Политичката поддршка на Словачка за Северна Македонија за почеток на преговори со Европската Унија е многу јасна и ние сме посветени на таа поддршка, изјави денеска Томаш Стражај, директор на Словачката асоцијација за надворешна политика (
Read more

Заев и Гир: Дебатата за личните карти е отворена, но императив е усогласување со европското законодавство

Прашањето за личните карти во Европската Унија е на ниво на националните законодавства на земјите-членки, но во август 2021 година стапува во сила Општата регулатива за заштита на податоците - ГДПР, согласно која процесирањето на информаци
Read more

Гир: Преговорите ќе почнат кога ќе има договор, но нема причина да не се продолжи со реформите

Патот на којшто сега се наоѓате е двонасочен – првиот е билатерално да продолжи ангажираноста со Бугарија, нешто што и сега Владата го прави, со цел да се постигне заемно прифатливо решение и второ – да се продолжи со напредокот во реформи
Read more

Португалија ги претстави целите на претседателството со ЕУ

Португалскиот министер за надворешни работи, Аугушту Сантуш Силва, изјави во Европскиот парламент дека целите на неговата земја како претседавач на ЕУ во областа на проширувањето се „прилично амбициозни“.
Read more

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Европската перспектива на Северна Македонија, добрососедските односи, регионалните иницијативи, како и очекувањата во периодот што претстои, беа главни теми на денешната средба во Брисел на вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола
Read more

Да продолжат разговорите со Бугарија, да се заврши со старт на преговорите за членство, порачуваат ЕУ дипломатите

Шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во земјава предводени од евроамбасадорот Дејвид Гир, денеска, на редовниот годишен состанок со премиерот Зоран Заев, покажаа посебен интерес за активностите за решавање на отворените
Read more

Димитров: Да одмориме од проблемот со Бугарија до изборите кај нив

Нашиот пат кон Европската Унија е многу тежок, тесен и многу стрмен.
Read more

Се гради стратегија за продолжување на разговорите со Бугарија, големи очекувањата од португалското претседателство

Стратегија соодветна како да се пристапи, адаптирање на активностите во понатамошните разговори и комуникација за надминување на разликите во разговорите со соседна Софија, е приоритет на владиниот тим за евроинтеграции, предводен од преми
Read more

„Погрешно толкување на историјата“ влезе во последната нацрт-верзија, но не како што бара Софија

Брисел, 16 декември 2020 (МИА) – Битката околу реченицата за „погрешно толкување на историјата“ на која инсистира Бугарија во заклучоците за Северна Македонија, сепак, се најде во последната нацрт-верзија, но не к
Read more