метеорит

filter

Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Меѓу складиштата на блескавите златни богатства од ибериското бронзено време, неколку предмети можеби се најскапоцени од сите.
Read more
play_arrow

Мистериозна огнена топка ја прелета Јапонија

Мистериозна огнена топка прелета низ небото над Јапонија, а жителите слушнале силна експлозија по нејзиното минување, пренесуваат јапонските медиуми.
Read more

Остатоците од метеоритoт пронајдени во Пацификот не се од нашиот Сончев Систем

Остатоците од метеорит откриени на дното на Пацификот покажуваат дека оваа небесна карпа можеби имала многу интересна историја.
Read more

Врв на стрела од бронзеното време е направен од материјал кој не е од оваа планета

Геолозите и историчарите открија врв од стрела направен од метеоритско железо, материјал кој природно не се наоѓа на Земјата, според новата студија објавена во јули.
Read more
play_arrow

Метеорит го осветли ноќното небо над Квинсленд

Жителите на различни северни делови на Квинсленд, Австралија, имаа можност да видат спектакуларна глетка на небото за време на викендот.
Read more

Ловците на метеорити бараат карпа што паднала во април за награда од 25.000 долари

Американски музеј понуди парична награда за оној што ќе пронајде фрагмент од метеорит кој паднал во близина на американско-канадската граница во април годинава.
Read more

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Научниците открија досега невидени материјали за време на анализата на огромно парче вселенска карпа што падна во Сомалија.
Read more
filter

Samsung Galaxy Fold 4 на Caviar со парчиња метеорит чини 10.000 долари

Компанијата Caviar, позната по своите луксузни модификации, ја нуди својата верзија на новиот смартфон Samsung Galaxy Fold 4.
Read more
play_arrow

Непознат тип на кристал пронајден во метеорит кој падна во Русија

Научниците открија досега невидени типови на кристали во прашината од метеор што експлодираше над Чељабинск во Русија пред девет години.  
Read more

Науката потврди: Камата на Тутанкамон е направена од метеорит

Благодарение на напредна и неинвазивна метода, се потврди она што одамна се претпоставуваше - дека познатата кама на египетскиот фараон Тутанкамон била направена од метеорит.
Read more

Делови од метеоритот што падна во Велика Британија вредат повеќе од злато

Фрагмент со големина на зрно грав, кој потекнува од метеорит паднат во англискиот град Винчкомб минатата година, е продаден многу поскапо од вредноста на злато со истата тежина.
Read more
play_arrow

Снимка од метеоритот кој падна кај Риека

Метеорит паднал во областа околу Риека ноќта на 14 август, а експертите од Хрватската астрономска унија проценуваат дека грутката тешка околу 150 грама завршила на земја.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more