Метеорит го осветли ноќното небо над Квинсленд

Жителите на различни северни делови на Квинсленд, Австралија, имаа можност да видат спектакуларна глетка на небото за време на викендот.

Станува збор за метеорит кој го осветли ноќното небо, многумина видоа зелено-бело светло, додека некои тврдат дека слушнале силна експлозија.

Многумина сега собираат податоци за да ја утврдат локацијата на падот на метеоритот, а трагите моментално укажуваат на градот Кројдон.

Remote video URL

Бројни колекционери сакаат да „се дочепат“ до метеорити, односно нивните делови, па тргнаа во потрага.

Метеоритот се појавил во саботата вечерта по локално време, а бил снимен од камери поставени во автомобилите, како и со безбедносни камери.

 

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Чек дис аут

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Read more

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе