пожари Калифорнија

filter

Евакуирани 60.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за да се спречи кинење на далеководите и потенцијално нови пожари.
Read more
filter

Во пожарите во САД загинаа најмалку 28 луѓе

Пожарите што горат на западниот брег на САД принудија десетици илјади жители на американската сојузна држава Орегон да ги напуштат своите домови, а вкупно половина милион се под наредба за евакуација.
Read more
filter

Поглед во калифорнискиот пекол

Небото над Калифорнија е портокалово откако големи пожари ја зафатија оваа американска сојузна држава. На 19 авгист гувернерот Гавин Њусом потврди дека 367 поражи беснеат, а денес таа бројка гласи 7.606.
Read more
filter

Пожари во Калифорнија: Најмалку петмина загинати, илјадници евакуирани

Сан Франциско, 21 август 2020 (МИА) – Најмалку пет лица загинаа, а десетици илјадници луѓе се принудени да ги напуштат своите домови во заливското подрачје на Сан Франциско, каде беснеат десетици пожари предизвикани од над 11.000 молњи.
Read more
реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more