пожари во Македонија

Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие, дел од нив во Ѓорче Петров, Сарај и Гази Баба

Девет пожари на отворено се регистрирани во последното деноноќие и сите се изгаснати, соопшти утрово Центарот за управување со кризи.
Read more

Гори во Струмичко и во Тетово, локализирани осум пожари

Во земјава активни се два пожара, меѓу струмичките села Требичино и Василево и во Тетово, каде гори депонијата. На терен се излезени екипи на Територијалната противпожарна единица – Тетово (ТППЕ), кои вршат гаснење.
Read more

Пожарот во Беровско локализиран, гореа депонии во Скопје, Делчево и Штип

Пожарот што од пред два дена беснее на потегот во планските ридови помеѓу беровските селата Будинарци и Митрашинци е локализиран вчера попладне во 17 часот.
Read more

Пожарите ставени под контрола, надлежните во 24-часовно дежурство

Пожарите кои избувнаа во земјава последниве два дена се ставени под контрола, заклучи синоќа Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи на седница на која беше разгледана подготвеноста за справува
Read more

Помош од ЕУ за најпогодените од пожарите

Европската Унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои избувнаа во Северна Македонија кон крајот на јули.
Read more

Ангажирани 534 полициски службеници за пожарите во последните 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07:00 часот на 23.08.2021 до 07:00 часот денеска во активностите за гасење и превенирање на пожарите на територијата на Република Северна Македонија, од страна на МВР беа ангажирани 534 поли
Read more

Активни шест пожари во скопско, прилепско, струмичко, беровско и Центар Жупа

Во земјава има шест активни пожари. Активен е пожарот кај село Раовиќ, Општина Сарај.
Read more

Спасовски: Повикани уште 16 лица поради подметнување пожари

Досега се приведени 17 лица, а на разговор во станица повикани се уште 16 други за подметнување пожари.
Read more

Активни пожари во Сарај, Новаци и Кавадарци

Центарот за управување со кризи попладнево на прес-конференција соопшти дека уште е активен пожарот кај Сарај, а нови пожари има во општините Новаци и Кавадарци, како и над селото Црвена Вода кон планинскиот дом Китка.
Read more

Спасовски: Приведени 17 лица во врска со пожарите

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на Facebook напиша дека дел од пожарите во земјава се подметнати или се предизвикани од невнимание на одредени луѓе и токму поради тоа мора да имаме посериозна одговорност.
Read more

Активни пожари во село Раовиќ и на потегот меѓу Барово и Вешија

На потегот меѓу селата Барово и Вешија избувнат е пожар на мешовита нискостеблеста и вискостеблеста шума.
Read more

Изгаснат пожар во куќа во Берово

Словенечки пожарникари денеска со локалната противпожарна единица изгасија опожарена куќа во Берово.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more