референдум

Џафери: Референдумското прашање на Левица може да создаде проблем во понатамошната постапка

Начинот на кој е поставено референдумското прашање иницирано од пратеникот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, може да создаде проблем во понатамошната постапка, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери.
Read more
play_arrow

Левица ја поднесе иницијативата за референдум

Политичката партија Левица денеска до Собранието ја поднесе иницијативата за референдум околу контроверзниот француски предлог.
Read more

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Ставот за предлогот за референдум на Левица, владејачката СДСМ ќе го каже откако тој ќе биде доставен до пратениците за да може да го разгледаат.
Read more

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија.
Read more

Први резултати од референдумот во Украина: Над 96% се за приклучување кон Русија

Првите делумни резултати од гласањето во четирите региони на Украина контролирани од Русија покажуваат дека огромно мнозинство од над 96% од гласачите поддржуваат приклучување кон Русија, пренесе РИА Новости.
Read more
play_arrow

Апасиев: Во референдумското прашање одиме на варијанта со наратив „против“

„Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ, со прифаќање на собраниските Заклучоци“ - со ова мислиме дека практично е невозможно формално-правно да се одбие иницијативата, рече претседателот на Левица, Димитар Апасиев, соопштувајќи как
Read more

Џафери ја одби иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум

Доставената граѓанска иницијатива не е прашање по кое може да се распише референдум на државно ниво смета Талат Џафери.
Read more

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот, без разлика на резултатот од референдумот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска изјави оти верува во успешноста на референдумот, но нагласи дека без разлика на резултатот, дури и да не успее, партијата нема да поддржи промена на Уставот под овие околности.
Read more

Џафери сè уште не ја примил иницијативата за референдум

Претседателот на Собранието Талат Џафери сè уште ја нема примено иницијативата за започнување на процедура за утврдување на уредноста на иницијативата за собирање на граѓански потписи за почеток на Референдумот што го најави ВМРО-ДПМНЕ, со
Read more

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе почне да собира потписи за референдум

Сè додека не се напушти Договорот со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени, изјави денес на брифинг со новинарите Христијан Мицкоски, претседател на опозициската партија.
Read more
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more