тироидна жлезда

Во која храна ги има трите минерали најважни за тироидната жлезда?

Цинкот, селенот и јод се важни за оптимална функција на тироидната жлезда.
Read more

Најдобрата и најлошата храна за здравјето на тироидната жлезда

Тироидата е мала жлезда во облик на пеперутка која се наоѓа во вратот, веднаш до душникот.
Read more

Не можете да ослабете и секогаш ви е ладно? Можеби страдате од една невидлива болест

Многу луѓе се здебелуваат во текот на зимата, но често чувствуваат и студ. Сепак, тоа може да биде и знак за болест.
Read more

Необичен симптом може да укажува на рак на тироидната жлезда

Дијареата не е невообичаена, но многу луѓе не знаат дека може да биде еден од симптомите на рак на тироидната жлезда.
Read more

Најштетни намирници за работата на тироидната жлезда - треба да се избегнуваат

Проблемите со тироидната жлезда се една од најчестите здравствени состојби во светот.
Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Тироидата е мала жлезда во форма на пеперутка, која се наоѓа на предниот дел на вратот и е дел од ендокриниот систем.
Read more

7 рани знаци дека можеби имате нарушување на тироидната жлезда

Проблемите со тироидната жлезда тешко се самодијагностицираат. Ова се должи на фактот дека симптомите може да се помешаат со други здравствени проблеми како што се менопауза или когнитивни проблеми.
Read more

Што треба да јадете за здрава тироидна жлезда, а која храна да ја одбегнувате?

Тироидната жлезда ги контролира метаболичките процеси во телото. Кога тироидната жлезда станува бавна или преактивна, тоа може да доведе до здравствени проблеми.
Read more

Симптоми кои откриваат дека нешто не е во ред со тироидната жлезда

Можеби ви се познати некои симптоми на заболувања на тироидната жлезда, но постојат и некои кои не се толку очекувани.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more