Најдобрата и најлошата храна за здравјето на тироидната жлезда

Тироидата е мала жлезда во облик на пеперутка која се наоѓа во вратот, веднаш до душникот.

Оваа жлезда произведува хормони кои влијаат на речиси секој орган во телото: од отчукувањата на срцето и телесната температура до варење, метаболизам, расположение, дишење и многу повеќе.

Кога тироидната жлезда работи правилно, таа ги ослободува тироидните хормони во крвотокот, главно тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4), според Американското здружение за ендокринологија.

Но, понекогаш тироидната жлезда може да почне да произведува премногу или премалку од овие хормони. Причината може да бидат болести на тироидната жлезда, како што се хипотироидизам, хипертироидизам и болеста Хашимото.

Бидејќи тироидната жлезда влијае на функцијата на телото, важно е да се јаде храна која го поддржува здравјето на тироидната жлезда. Затоа диететичарите и нутриционистите за Eating Well наведоа која храна може да го подобри здравјето на тироидната жлезда, но и оние кои најдобро е да се избегнуваат.

Најдобра храна за тироидната жлезда

Бразилски ореви

Овие јаткасти плодови потекнуваат од амазонската прашума и се преполни со хранливи материи. Селенот е суштински минерал со антиоксидантни својства кој е од витално значење за здравјето на тироидната жлезда, според Националниот институт за здравје. Диететичарот Јостен Фиш препорачува да јадете по еден бразилски орев секој ден.

Морски алги

Морските алги се преполни со јод, уште една суштинска хранлива материја која и овозможува на тироидната жлезда да ја врши својата работа. Сепак, постојат одредени мерки на претпазливост што луѓето со болест на тироидната жлезда можеби ќе треба да ги преземат.

„Иако јодот е критичен за функцијата на тироидната жлезда, премногу јод може да ѝ наштети на тироидната жлезда, особено кај луѓето со Хашимото“, вели диететичарот Даниел Смит.

Додатоците од јод, како и конзумирањето на храна богата со јод носат одредени ризици, па затоа е неопходно да се разговара со лекар пред да се вклучат во исхраната.

Јајца

Јајцата се протеини и одличен извор на витамин Б12 и холин. Кога станува збор за здравјето на тироидната жлезда, тие се важни бидејќи содржат селен, јод и тирозин, есенцијална аминокиселина која е градежен материјал на тироидните хормони.

Говедско месо

Говедското месо не само што е одличен извор на протеини, железо и витамин Б12, туку е и одличен начин да се добие доза на цинк. Суштински минерал, цинкот помага во борбата против инфекциите, ја гради ДНК и игра важна улога во здравјето на тироидната жлезда, според студијата од 2023 година објавена во Frontiers in Endocrinology.

Лиснат зелен зеленчук

Лиснатиот зелен зеленчук е богат со две хранливи материи кои помагаат во функционирањето на тироидната жлезда: антиоксиданси и витамини Б. Постојат осум различни витамини од групата Б, а зелениот лиснат зеленчук, како спанаќот, ги содржи речиси сите.

„Антиоксидансите помагаат во заштитата на тироидната жлезда од оксидативен стрес, а витамините Б играат улога во енергетскиот метаболизам и функцијата на тироидната жлезда“, објаснува Смит.

Најлошата храна за тироидната жлезда

Соја

Храната од соја, како што се тофу, едамам и млеко од соја, има многу здравствени придобивки. Сепак, храната од соја може да се меша со тироидните лекови кои се користат за лекување на хипотироидизам, според Клиниката Мајо. Затоа се препорачува да се консумира соја најмалку еден час по земањето на лекот, што му дава доволно време на вашето тело целосно да го апсорбира лекот. Се разбира, разговарајте со вашиот лекар или фармацевт за храната и нејзината интеракција со лековите.

Кофеин

Кафето и другите пијалоци со кофеин, како што се енергетските пијалоци и чајот, може да ги влошат некои симптоми на хипертироидизам и да предизвикаат вознемиреност и забрзан пулс.

Сиров зеленчук од семејството зелки

Зеленчукот како брокула, карфиол, прокељ, кељ и зелка, кога се сирови, содржат гоитрогени кои можат да влијаат на функцијата на тироидната жлезда. Готвењето на овие зеленчуци помага да се намали активноста на гоитрогените и го прави подобра опција за оние со хипотироидизам.

Храна богата со додаден шеќер

Постои врска помеѓу дијабетесот и нарушувањата на тироидната жлезда, вели прегледот објавен во списанието за дијабетес и метаболизам во 2022 година, па затоа е важно да се избегнува храна која предизвикува промена на нивото на шеќер во крвта.

Транс масти

Транс мастите може да се најдат во храната како што се пуканки што се прават во микробранова печка, замрзнато тесто, пржена храна, маргарин и ултрапреработени грицки. Транс мастите влијаат на начинот на кој мозокот и тироидната жлезда комуницираат. Затоа многумина кои ги консумираат може да страдаат од мозочна магла и други когнитивни проблеми. Треба да се направат повеќе тестирања, но истражувачите забележаа во 2022 година во списанието Frontiers in Endocrinology дека постои врска помеѓу воспалението предизвикано од транс мастите и проблемите со тироидната жлезда.

реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Здравје

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more

Седум причини зошто треба почесто да јадете спанаќ

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе