угостителски објекти

Угостителите ќе работат до 21 часот, бараат мерки за директна помош

Рестораните и угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот, со што престанува да важи одлуката што беше во сила во изминатиот месец за работа до 18 часот, по препорака на Комисијата за заразни болести за да се спречи групирање
Read more

Од утре угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот

Утре престанува да важи рестриктивната мерка за угостителите. Тие ќе може повторно да работат до 21 часот, но, дали ќе има продолжување за уште два часа, до 23:00, како што бараат, ќе се знае идната недела.
Read more

Затворен угостителски објект во тетовско, затекнати 94 лица од кои 17 се странски државјанки

При извршена контрола од страна на полицијата во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово- село Желино доцна синоќа во 23:45 часот биле затекнати 94 лица, од кои 73 гости.
Read more

Кривични пријави за сопственици на 4 угостителски објекти во Скопје, работеле по дозволеното време

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со Државниот пазарен инспекторат вчера, од 16:00 до 23:00 часот, на подрачјето на СВР Скопје вршеа контроли за почитување на мерките од Законот за заштита на население од заразни болести и новите о
Read more

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Кривична пријава е поднесена против сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот спротивно на одлуката за Владата за ограничување на работното време.
Read more

Протоколите се во сила повеќе месеци, а НУК го поздрави нивното донесување - велат од Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести е зачудена од нападите и квалификациите кон неа од Независната угостителска комора со оглед на тоа што Комисијата во изготвување на сите протоколи досега активно комуницираше со сите чинители, вклучително и со
Read more

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

По донесувањето на Уредбата со која се дозволи одржување концерти, угостителите кои организираат свадби и прослави очекуваат наскоро да почнат со работа.
Read more
play_arrow

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Право да легитимира има само полицијата, поради што во четвртокот е испратено писмо до Комисијата за заразни болести, уште еднаш да се разгледа ваквиот услов што им е наметнат на угостителите, соопшти денеска министерот за економија, Крешн
Read more

Владата ги објави протоколите за работа на кафулињата и рестораните

Владата на Република Северна Македонија, на 57. седница, одржана на 26 мај 2020 година, донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирус COVID-19, со која од 28 мај 2020 годи
Read more

Наскоро одлука за отворање на угостителските објекти

Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more